reklamı kapat

POPÜLER

Audi 600 bin otomobilini geri çağırıyor

Volkswagen emisyon skandalını henüz yeni yeni atlatıyorken grubun önemli markalarının başı da bir türlü dertten kurtulmuyor. Bir dönem adı emisyon skandalına karışan Audi, şimdi başka bir nedenden ötürü yüz binlerce otomobilini geri çağırıyor. 

Yapılan haberlere bakılırsa sorun oldukça ciddi ve Audi sahiplerinin konuya dikkat etmesi gerekiyor. Söylenenlere göre bazı Audi modellerde üç ana problem bulunuyor. Hava yastıklarında yaşanan sorun nedeniyle bazı cihazlarda hava yastığı kaza anında açılmayabiliyor. Soğutma pompaları ironik bir şekilde soğutacağı yerde yangına sebebiyet verebiliyor. Son olarak da bazı emniyet kemerlerinin güvenliği yeteri kadar sağlamadığı ifade ediliyor.

Bu sorunların ortaya çıkması neticesinde Amerika’da 2011 ile 2017 yılları arasında satılan 234 bin adet Audi A5 hava yastıklarında yaşanabilecek problemlerden ötürü geri çağırılıyor. 2012 yılından bu yana satılan 342 bin 800 Audi A4, A5, A6 ve Q5’ler ise soğutma pompası kaynaklı olarak geri çağırılmış durumda… 5 bin 900 adet A4, A5, A6 ve Q5 ise emniyet kemeri gibi bazı güvenlik ekipmanlarında yaşanan sorunlardan dolayı çağırılıyor.

Volkswagen grubu için bu geri çağırmalar ilk değil. Kısa süre önce 2017 Golf, 2016 e-Golf ve 2017 Tiguan’ların bazıları hatalı hava yastığı ve soğutma sistemi nedeniyle çağırılmıştı. Hava yastığı kaynaklı geri çağırmaların ardında daha önceden sicili kabarık olan Takata’nın olup olmadığı henüz bilinmiyor.