reklamı kapat

POPÜLER

Tesla on binlerce otomobilini geri çağırıyor

Son dönemlerde ardı ardına yakaladığı başarılarla gündeme gelmesine alıştığımız Tesla, piyasalardaki yükselişini sürdürüyor. Ford ve General Motors’u geçerek Amerika’da zirveye oynayan Tesla, bu büyük başarılarına rağmen zaman zamna sorunlar da yaşıyor. Tesla’nın binlerce otomobili önemli bir arızadan dolayı geri çağrılıyor. 

Belirtilenlere göre bazı Tesla Model S ve Model X’lerin el frenlerinde otomobili kullanmayı imkansız hale getiren bir sorun yaşanıyor. Elektrikli el freni bazı zamanlarda sıkışabiliyor ve tekerlekleri serbest bırakmıyor. Bunun neticesinde otomobili hareket ettirmek mümkün olmuyor. Tesla yaptığı açıklamayla bu hatanın 3. parti geliştiriciden kaynaklı olduğunu belirterek aslında suçu tam olarak üstlenmiyor olsa da geri çağırmayla birlikte kullanıcılarının güvenliğini ne kadar ciddiye aldığını göstermiş oluyor.

Tesla bu sorun nedeniyle 2016’nın şubat ayı ile ekim ayı arasında üretilen 53 bin otomobili geri çağırıyor. Şirket yaptığı açıklamada bu zamana kadar el freninde yaşanabilen bu sorun nedeniyle herhangi bir yaralanma veya kazanın oluşmadığını belirtiyor ancak kullanıcıların güvenlik konusunda aklında soru işareti kalmaması için böyle bir geri çağırma gerçekleştiriyor.

Aslında yaşanan bu olay Tesla için ilk değil. Daha önce 2015 yılında 3 bin adet Tesla Model S geri çağrılmıştı. Bu geri çağırmanın gerekçesi olaraksa sorunlu emniyet kemerleri öne sürülmüştü.

YORUMLAR