reklamı kapat

POPÜLER

1.341 beygirlik gücüyle Renault Sport’un geleceği: RS 2027 Vision

Şanghay Otomobil Fuarı’nda sahne alan konsept radikal tasarım dili ve etkileyici teknik değerleriyle motor sporlarında yeni bir çizgiyi temsil ediyor.

Fotoğraflarını görmekte olduğumuz konsept tasarımları genellikle bağımsız geliştiriciler tarafından yapılan çalışmalarda karşılaştığımız bir gerçek. Renault’nun Şanghay Otomobil Fuarı‘nda meraklılarıyla buluşturduğu RS 2027 Vision, son zamanlarda küresel üreticiler tarafından ortaya konmuş en dikkat çeken tasarımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle bu gibi performans otomobillerinin ilk adımda teknik değerlerini vererek yazımıza başlardık. Lakin ortaya konan projenin tasarımı bu kez performansın önüne geçiyor.


Tasarım katlarıyla oldukça radikal bir formu barındıran konsept sadece 600 kilogram ağırlığında. Bu ağırlığı güç ünitesinin de dahil olduğunu ayrıca belirtmek gerekiyor elbette. Markanın imza inteliğinde LED ışıklandırmasını barındıran araçta dikkat çeken en büyük değişiklik kokpitin özel bir bölümle tamamen kapalı bir formda olması. İç yapısıyla da bir otomobilden çok jeti andıran araçta otonom sürüş ve araçtan araca iletişim gibi teknolojiler kullanılıyor. Aerodinamik açıdan da neredeyse kusursuz bir yapıya sahip olan RS 2027 Vision’ın hayati parçalarının üretimiyse üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretildi.


Tasarımıyla bu kadar ilerici bir yapıya sahip olan aracın güç olarak da bundan daha azını sunması beklenemez elbette. Bu beklentileri boşa çıkartmayan Renault, turbo beslemeye sahip V6 motor ve elektrik motorunun kombinasyonuyla ortaya 1.341 beygirlik bir canavar çıkartıyor. Bu gibi değerleri hiper otomobil üreticilerinin modellerinde görmüş olabilirsiniz lakin aracın sahip olduğu 600 kilogramlık ağırlık değeriyle ağırlık/güç oranında ortaya 1000 kilogramda 1000 beygirin üzerinde bir rakam çıkıyor. Bu değerin FIA’nın 2017 Formula 1 için açıkladığı kriterlerin üzerinde olduğunu da belirtmekte fayda var. Renault motor sporlarının geleceğini temsil eden RS 2027 Vision önümüzdeki süreçte yarış organizasyonlarının nasıl katılımcılara sahne olacağının mesajını veriyor.