reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model X
Tesla Model X
Tesla Model X

Dev elektrikli Tesla Model X’i yuvarlanma testinde izleyin [Video]

Elektrikli otomobil pazarının öncü ismi Tesla‘nın en büyük elektrikli otomobili Model X, sunduğu güvenlik seviyesiyle göz dolduruyor. Yeni yayımlanan video ise işte bunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Tesla Model X oldukça büyük bir otomobil. Ancak bu durum akılcı tercihler ve teknolojiler ile büyük bir dezavantaj halini almıyor. Şirketin NHTSA‘nın tüm kategorilerinden 5 yıldız almayı başaran ilk SUV otomobili, özellikle yuvarlanma konusunda çok iyi görünüyor. Kısa süre önce yayımlanan bir video, şirketin kendi içerisindeki testlerinden kayıt altına alınmış. Test kapsamında farklı hızlarda birçok yanal yuvarlanma testine sokulan otomobil, belirli hızlara kadar dengesini çok iyi sağlayabiliyor. Oldukça ağır pil bölümü diğer Model ailesi gibi altında yer alan araç, bu sayede elde edilen ağırlık merkeziyle ciddi darbelerde dahi tekerleri üstüne geri dönebiliyor. Tüm SUV’ler için yuvarlanma olasılığı en düşük araç olan Model X, bu sayede güvenlik konusunda fark yaratıyor. Bir otomobilin yanal bir darbe ile yuvarlanması ve ters şekilde kalması, biliyorsunuz içerdeki yolcular için ciddi sıkıntı oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla Model X daha çok aileler tarafından tercih ediliyor

Şirketin yukarıya doğru açılan Falcon adı verilen kapılarıyla dikkat çeken ve istenildiği zaman yedi koltukla satın alınabilen otomobili, biliyorsunuz üç farklı versiyona sahip. Güce göre 75D, 100D ve P100D versiyonları bulunan otomobil, yaklaşık 80 bin dolar başlangıç fiyat etiketiyle oldukça pahalı araçlar arasında yer alıyor. Üretiminin oldukça zor olduğunu söylenen otomobil, istenirse otonom kontrol yapısıyla da satın alınabiliyor. Elektriğin gücüyle boyutlarından beklenmeyen bir performans sunan araç, gördüğünüz gibi çok da güvenli bir seçenek oluşturuyor.

Video