reklamı kapat

POPÜLER

Apple ürün testleri için her gün litrelerce “suni ter” üretiyor [Video]

Teknoloji sektöründe üretimin en önemli adımlarından biri ürünün test aşaması. Akla gelebilecek hemen her şekilde test edilen cihazlara akla gelmeyecek yöntemler de uygulanıyor. Mesela suni ter testi.

Apple‘ın en çok önem verdiği alanlardan biri ürün kalitesi ve dayanıklılığı. Hatta öyle ki firma bunun için her gün yaklaşık 2 litre suni ter üretiyor. Ürünlerin kalite ve dayanıklılık testinin gerçekçi olması için günlük yaşam koşullarına göre test eden Apple, AirPods ve Apple Watch gövdelerini suni terle doldurulmuş mini kaplara yerleştiriyor. Böylelikle günlük kullanımda kullanıcının terlemesine karşı ürünlerin vereceği tepki ölçülüyor. Ayrıca uzun kullanımlarda ürünün kullanıcıya herhangi bir zarar vermeyeceğinden de emin olunuyor.


Esasen suni ter testleri Apple’a özel değil elbette. Farklı üretim sektörlerinde de bu testler yaygın bir şekilde kullanıyor. Apple, kozmetikten kuyumculuğa, deri üretiminden kredi kartı şirketlerine kadar uzanan geniş yelpazede bu yöntemi uygulayan şirketlerden sadece biri. Suni ter testi sayesinde üründe kullanılan boyanın dayanıklılığı ölçülürken, tercih edilen malzemenin terle reaksiyonu sonucu insana zarar verip vermeyeceği de anlaşılıyor. Suni ter kullanımının yaygınlığı, bunu üreten şirketlerin de oluşmasını sağlamış. Örneğin Kaliforniyalı Pickering Laboratories, “mükemmel” sentetik ter formülü üzerine çalışıyor.