reklamı kapat

POPÜLER

Bridgestone’dan “havasız” bisiklet lastiği

Bisiklet sürmek her ne kadar büyük bir keyif olsa da hava kaçıran lastikler herkesin canını sıkabiliyor. Pompayı her daim yanımızda taşıyamayacak olmamızın yanı sıra tamir işleminin üstümüzü başımızı batırması da cabası. Bridgestone tarafından hazırlanan bisiklet konsepti patlayan lastik derdine son vermeyi amaçlıyor.

Havanın güzel olduğu günlerde kimi zaman gezmek, kimi zaman ise spor yapmak amacıyla bisikletleri tercih ediyoruz. Bisiklet diğer spor aktivitelerine nazaran daha keyifli olmasıyla ve ücretsiz ulaşım alternatifleri arasında yer almasıyla ön plana çıkıyor. Fakat her şey patlayan bir lastikle değişebiliyor. Bu noktadan sonra bisiklet sürücüsü için bir yük haline geliyor. Geri dönmesi de tamir etmesi de büyük bir sıkıntı oluyor. Bridgestone tarafından hazırlanan ve büyük ilgi uyandıran bu konsept tasarım ise lastik dizaynında havayı tamamen denklem dışı bırakıyor. Böylece hava kaçıran lastikler tarihe karışıyor. Onun yerini esneyebilen jant telleri alıyor.

Bu tasarım için malzeme olarak termoplastik tercih ediliyor. Bu lastik tekerleğin iç ve dış kısmı arasında yer alıyor. Tekerlek hareket ettikçe esniyor ve bisiklet üzerindeki ağırlığı dengede tutuyor. Böylece ortaya daha pratik ve dayanıklı bir tekerlek tasarımı çıkıyor.


Henüz Bridgestone’un tasarladığı bu tekerleğin gerçek koşullarda nasıl sonuç verdiği test edilmedi. Firma bu teknolojinin patentini almasına rağmen henüz bir üretim tarihi veya satış fiyatı da belirlemedi. Çeşitli kaynaklar bu tekerleklerin 2019 senesine hazır olacağını dile getiriyor.