reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz CLA

Audi’den Mercedes-Benz CLA’ya rakip mi geliyor?

Audi’nin Mercedes’in başarılı modeli CLA’nın karşısına çıkarmak için A3’ün dört kapı coupe versiyonu üzerinde geliştirme yaptığı iddia ediliyor.

SUV ailesinin tepe modeli olan Q8‘in mesaisi içerisinde olan Audi, anlaşılan binek modellerinin zenginleştirilmesi konusunda da yönünü çeşitlilik parolasına çevirmiş durumda. A1 ve A3 ile kompakt ligde kullanıcılarla buluşan markanın A3’ün yeni versiyonu üzerinde çalışma yürüttüğü iddia edildi. Auto Express‘te yer alan habere göre, Mercedes’in CLA ile elde ettiği ciddi başarıya göz diken Audi, A3’ün dört kapı coupe versiyonuyla bu segmentte de opsiyon olmaya hazırlanıyor.


Hatchback ve sedan seçeneklerine ek olarak gelecek olan dört kapı coupe versiyonunun A3’ün ilgi çeken ön ve markanın özellikle A7 ile karakter kazandırdığı arka tasarımın karışımı olacağı ifade ediliyor. Eğer beklentiler yönünde A3 ve A7’nin kırması bir tasarımın karşımıza çıktığını düşünürsek CLA’nın başının ciddi bir belada olduğunu söyleyebiliriz.

Aralık ayının son günlerinde Audi’nin geliştirme sürecini yürüttüğü A8 ile ilgili analizimizi paylaşmıştık. 2018 model yılıyla sunulacak olan yeni A8’in en büyük silahlarından olacak olan otonom sürüş teknolojisinin ilk olarak bu modelle birlikte sunulacağı bilgisi de geçtiğimiz dönemde paylaşılmıştı. Bu sürecin iddia edilen A3 coupe ile olan bağlantısıyla modelin 2019 yılıyla kullanıcılara sunulacağının söylenmesi. Yani dış tasarımla birlikte içeride de markanın en büyük silahlarından olan geliştirilmiş sanal kokpit ve otonom sürüş teknolojisinin bir arada sunulması dört kapı coupe versiyonlu A3 için sınıfında bir anda liderliğe oturması için kilit rol üstlenebileceği gerçeğini de bir kenara not ediyoruz.

Motor seçenekleri bazında halihazırda sunulduğu gibi e-tron plug-in hibrit teknolojisinin, elektrikli motor ayağında daha yüksek menzil değeriyle harmanlanacak olması ve quattro altyapısıyla entegrasyonu bir araya geldiğinde bu iddiaların bir anda mükemmel bir plana dönüşmüş hali olarak karşımıza çıkıyor. Audi’nin modelle ilgili adımlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.