reklamı kapat

POPÜLER

Audi Urbansphere

Audi Urbansphere; kullanıcısına stres analizi yapan model geleceğe ışık tutuyor [Video]

Pekin Otomobil Fuarı’nın iptal edilmesi sonrası dijital olarak tanıtılan Audi Urbansphere, konsept serinin üçüncü modeli konumunda.

e-tron ürün gamıyla konsept projelerdeki tasarım yaklaşımını kayıpsıza yakın şekilde seri üretime taşıyarak dikkat çeken Audi, bir yandan da gelecek gösterimi niteliğinde çalışmalarını tanıtmaya devam ediyor. İsim tercihlerinde “Sphere” eklerinin kullanıldığı üçüncü modelini bu kapsamda dijital olarak lanse eden marka, ilk iki modeldeki segment farkı yaklaşımına da devam ediyor. Sedan ve Roadster sonrasında otonom sürüş teknolojisinin Minivan dinamikleriyle harmanlandığı Audi Urbansphere, Uzak Doğu merkezli olarak ön plana çıkarılmış bir proje konumunda.

Audi Urbansphere için dikkat çeken detaylar

5,5 metre uzunluk, 2 metre genişlik, 1,78 yükseklik ve 3,4 metrelik aks mesafesi değerleriyle örtülerinden kurtulan Urbansphere, Minivan çizgilerinin de etkisiyle içerisinde çok keyifli bir yaşam alanı sunuyor. Dördüncü seviye otonom sürüş teknolojisinin de izlerini taşıyan kokpitte, konsolu baştan başa saran dijital panel ilk aşamada dikkat çeken detaylar arasında. Buna ek olarak yolcuların ve sürücünün konforu için de alan kullanımında koltukların birbirinden bağımsız olarak konumlandırıldığını görüyoruz. Arka bölümdeki gösterim üzerinden dinlenme modu niteliğinde koltukların yatırılabilir formuna da ekstra parantez açmadan geçmeyelim. Tasarım kadar teknoloji tarafında da heyecan verici detaylar mevcut. Kullanıcıların yüzü ve sesi üzerinden aktif bir stres ölçüm analizinin yapıldığı model, tespit sonrası rahatlama için öneriler de sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PPE platformu üzerine geliştirilen modelde çift elektrik motorlu bir kombinasyonun konumlandırıldığını görüyoruz. Bu motorlar üzerinden 401 PS güç ve 690 Nm’lik değerlere sahip olan modelde standart olarak dört tekerlekten güç aktarımı kullanıma sunuluyor. Audi’nin, istenildiğinde kullanıcılar tarafından Quattro’nun pasif hale getirilerek menzil tarafında daha verimli rakamların yakalanabildiğini paylaşması da dikkat çekiyor. Aracın batarya tarafında ise 120 kWh kapasiteli bir ünite konumlandırılıyor. Paylaşılan verilerde Urbansphere için 750 kilometreyi bulan etkileyici bir menzil değerini görebilecek bir araç olduğu vurgusu yapılıyor. 270 kW gibi oldukça yüksek kapasiteli bir hızlı şarj desteğiyle gelen model, bu sayede 10 dakikalık şarj ile 300 kilometre yol kat edebilecek bir teknolojiyi barındırıyor.