reklamı kapat

POPÜLER

Audi

Audi ve Porsche cephesinden geleceği etkileyecek altyapı açıklaması

Düzenlenen özel etkinlik kapsamında ilk kez adını duyduğumuz yeni platform, Audi ve Porsche ortaklığının ardından diğer üreticilere de satılabilir.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen özel bir etkinlik Volkswagen grubunun elektrikli otomobil geleceğine ışık turma potansiyeliyle karşımıza çıktı. Audi merkezli olarak düzenlenen bu etkinlikte, markanın önünümüzdeki süreçte aileye A7 Sportback sınıfında yeni bir elektrikli model getireceği duyurusuyla karşı karşıya kaldık. Bununla birlikte grubun geneline yansıyacak olan ve PPE adı verilen yeni nesil bir altyapının da çokça dile getirilişi dikkatlerden kaçmadı. Porsche merkezli olarak geliştirilecek olan ve ilk kez Audi’nin yeni modelinden kullanılması beklenilen bu altyapıyla ilgili ilginç bir detay daha radarımıza takıldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Audi olarak görüşmelere başladık

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Audi AR-GE Departmanı Başkanı Ulrich Widmann, bu altyapıyı diğer üreticilerle paylaşmak için girişimde olduklarını ifade ediyor. PPE platformu projesinde çok iyi bir noktaya geldiklerini ifade eden Ulrich; “Ortaya çıkacak olan ürüne ilginin kesinlikle var olduğunu söyleyebilirim. Şimdiden paylaşım için görüşmelere başladık. Teknolojiyi paylaşmak, elektrikli araçlardaki geri dönüşü hem ekonomik hem de ekolojik olarak gerçekleştirmenin tek yolu.” açıklamasında bulundu. Halihazırda Volkswagen tarafından kullanılan MEB ile benzer dinamiklerde olduğu söylenen PPE platformunda tek elektrik motoru ile arkadan çift motor ile ise dört tekerlekten çekiş dinamiği yakalanabiliyor. 800V hızlı şarj teknolojisini de destekleyen bu altyapının ultra hızlı şarj ile 15-25 dakikalık şarj süreleriyle yüzde 80 batarya doluluğuna izin vereceğini de söylemek mümkün. Audi’ye göre bu platform crossover, station wagon, sportback ve SUV modelleri gibi farklı ölçeklerdeki araçların tamamında uygulanabilir yapıda olacak.

İlginizi çekebilir

Audi etron çarpışma testi