reklamı kapat

POPÜLER

Audi’den 476 beygirlik son prova: Q8 Sport [Video]

08 Mart 2017

Cenevre’de sahne alan Q8 Sport ile birlikte yeni Q8 ile tanışmamız sadece bir adım ötemizde.

Audi’nin yeni amiral gemisi SUV modeli Q8‘in konsept tasarımının 2017’nin ilk otomobil fuarı olan Detroit Otomobil Fuarı kapsamsında düzenlenmesinin üzerinden üç ay geçti. Tasarımı ve teknolojisiyle tanıtıldığı günlerde inanılmaz bir ilgiye maruz kalan Q8’in üretime hazır versiyonu üzerinde geliştirmelerini sürdüren Audi, aracın tamamlanmasından evvel son provasını Cenevre Otomobil Fuarı‘nda yapıyor. Markanın Q8 Sport olarak adlandırdığı versiyon Detroit’te sergilenenden tasarımla birlikte küçük farklılıkları da beraberinde getiriyor. Sport versiyonun boyutlarına baktığımızda genişlik dışında diğer kriterlerin aynı çizgide devam ettiğini görüyoruz. 5,02 metrelik uzunluk ve 1,70 metrelik değerleri değişmeyen araç tanıtılan ilk Q8 konseptinden 12 milimetre daha fazla olarak toplamda 2,05 metrelik bir genişliğe sahip.


Dış tasarımda Kripton Turuncusu adı verilen rengiyle ilk olarak farkını yansıtan Q8 Sport standart versiyondan alüminyum ağırlıklı gövde parçalarıyla ayrılıyor. İçerisinde kullanıldığı donanımlarla da standart versiyonla benzerliği bulunan araçta 1920 x 720 çözünürlüğe sahip 12,3 inçlik ekran, Audi’nin sürücü odaklı sanal kokpit teknolojisi, Nappa ve Nubuk ağırlıklı döşeme ve fütüristik direksiyon simidi ön çıkan parçalar arasında.


Tasarımla birlikte Sport versiyonun güç ünitesinde de küçük iyileştirmeler mevcut. 3.0 litrelik altı silindirli TFSI ve elektrik motor kombinasyonundan oluşan hibrit sistemin kullanıldığı modelde standart versiyonda 442 beygir olan güç değeri 476 beygire yükseliyor. 700 Nm‘lik de bir tork değeri bulunan araçta sekiz ileri tiptronik şanzıman kullanılıyor. Motor üzerinde yapılan bu iyileştirmelerin somut sonuçlarını aracın değerlerine baktığımızda da görmemiz mümkün. Yine standart Q8 konseptinde 5,4 saniye olan 0-100 değeri bu versiyonda 4,7 saniyeye gerilerken, 250 km/s olan maksimum sürat değeri 275 km/s olarak değişiklik gösteriyor. Aracın maksimum menzil değeri de 200 kilometrelik bir artışla toplamda 1200 kilometre olarak dikkat çekiyor. Audi’nin Q8 Sport hamlesinin ardından artık üretime hazır ilk Q8 versiyonu için ortaya çıkma gününün iyice yaklaştığını söyleyebiliriz. Bu sürecin sonunda Audi’nin konsepte ne kadar sadık kalıp kalmayacağını önümüzdeki günler gösterecek.

VİDEO

YORUMLAR