reklamı kapat

POPÜLER

NIO ES7 Volkswagen Çinli

Avrupa Birliği, “Çinli araç” soruşturmasını yerinde inceleyecek

Avrupa Birliği, geçtiğimiz aylarda Çinli araçlara karşı soruşturma başlatmıştı. Bu konuda direkt olarak Çin’de incelemeler yapılacak ve odak nokta BYD, Geely ile SAIC olacak.

Otomobil sektörü son yıllarda büyük bir hızla değişiyor, bu değişimin merkezinde de tamamen elektrikli otomobiller yer alıyor. Elektrikli otomobiller standart modellere oranla çok daha az parçaya sahip olduklarından köklü geçmişe sahip olmayan yeni nesil firmalar tarafından rahat şekilde üretilebiliyor. Bu sayede şu an elektrikli otomobil pazarında inanılmaz bir Çinli model patlaması yaşanıyor, bu modeller son dönemde Avrupa’da büyük ses getiriyor. Bu durumdan hoşlanmayan Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, geçtiğimiz yılın sonunda Brüksel’in Avrupa pazarını bozduğu gerekçesiyle Çin üretimi elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma başlatacağını duyurmuştu. Von der Leyen bu konuda, “Küresel pazarlar artık daha ucuz Çin elektrikli otomobilleriyle dolup taşıyor ve bunların fiyatları büyük devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük tutuluyor. Bu durum pazarımızı bozuyor” demişti. Yeni yıla girmeden hemen önce resmileşen süreçten, Avrupa’daki Çinli araçlar / üreticiler özelinde önemli kararlar çıkabilir. Çinli üreticiler bu konuda Çin’deki elektrikli araç pazarının son derece rekabetçi olduğunu ve sübvansiyonlarla korunmadığını vurguluyor, yetkililer ise bundan tam olarak emin olmak istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla Avrupa Birliği yetkilileri süreci direkt olarak Çin’e de taşıyor. Birden fazla kaynağın onayladığı adıma göre Avrupalı müfettişler Çin elektrikli araç endüstrisinin kalbine bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor, burada spesifik olarak BYD, Geely ve SAIC merkezli incelemelerin yapılacağı belirtiliyor. Bu soruşturma kapsamında Çin’de üretim yapan ancak Çinli olmayan Tesla, Renault, ve BMW gibi firmaları es geçecek müfettişler, yerinde denetimler ve doğrulama çalışmaları ile beraber, otomobil üreticilerinin komisyonun sorularına verdikleri yanıtların çapraz kontrolünü sağlayacaklar ve olası devlet desteğini yerinde denetleyecekler. Dikkat çeken soruşturmanın 13 ay içinde sonuçlandırılması planlanıyor, sonuçta Çinli araçlara yönelik genel bir ekstra verginin gelebileceği aktarılıyor. Ekstra vergiyi şimdiden uygulayan bazı Avrupa ülkeleri de bulunuyor.

Avrupa Birliği adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER