reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa’yı kıskandıran Çinli otomobillerde bugün: 2018 WEY P8 Hybrid

Guangzhou Otomobil Fuarı 2017 kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen WEY P8, tasarımının yanında ciddi anlamda zengin donanımlara sahip.

Çin’in Guangzhou kentinde kapılarını açan fuar kapsamında 2018 yılının Uzak Doğu pazarına ne gibi getirilerin olduğunu görmeye devam ediyoruz. General Motors‘un pazardaki ortaklarıyla Baojun 530‘u tanıtmasının ardından diğer yerel firmalar da kozlarını bir bir ortaya koyuyor. Great Wall Motors grubunun premium SUV üreticisi konumunda olan WEY, P8 ile katılımcıların karşısına çıktı. Markanın bu zamana kadar ürettiği ilk plug-in hybrid modeli olan P8, tasarım karakteri olarak ciddi anlamda dikkat çekmeyi başarıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse aracın Avrupa pazarında satılması durumunda önemli bir ilgi göreceğini de düşünmüyor değiliz.

Ateşli hatchbacklere meydan okuyan performans

Aracın tasarımı kadar teknik değerleri de ciddi anlamda iyi. İki adet elektrik motorunun yanı sıra 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli motorun kullanıldığı P8, toplamda 335 beygir güç ve 520 Nm tork gibi değerlere sahip. Bu güç değerleriyse altı ileri değerli çift kavrama şanzımanla dört tekerlekten çekişli altyapıya aktarılıyor. WEY P8’in teknik parametreleriyle ilgili paylaşılan iki önemli nokta daha var. Baktığımızda 0’dan 100’e sadece 6,5 saniyede çıktığını gördüğümüz aracın bataryasını 220V’luk standart prizde dört saatte tamamen dolu hale getirebiliyorsunuz. Markaya göre tamamen dolu batarya ve benzin deposuyla birlikte P8’i 600 kilometre kullanmak mümkün.


Kokpit bölümü de dış tasarımı kadar dikkat çekmeyi başaran P8’in sürücü ekranı tamamen elektriktronik olarak tasarlanmış. İlk bakışta olumlu düşünceler yaratan kokpitin merkezindeyse Audi’yi akıllara getiren ince bir tablet ekrana yer verilmiş. Aracın elektronik destek üniteleri de günümüz standartlarını fazla fazla karşılıyor. Baktığımızda adaptif hız sabitleyici, şerit takip ve uyarı, kör nokta uyarı, otonom acil frenleme, ön çarpışma uyarısı, 360 derece kamera ve geri görüş kamerasının standart olarak sunulduğunu görüyoruz. 2018’in ilk çeyreğinden itibaren sokaklara çıkacak olan WEY P8’in Çin dışında satılması beklenmiyor.

WEY P8'i nasıl buldunuz? Türkiye'de olsa satın almayı düşünür müydünüz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...