reklamı kapat

POPÜLER

Ay ve Jüpiter Game Boy kamerasıyla fotoğraflandı!

06 Temmuz 2017

Günlük hayatta anılarımızı ölümsüzleştirmek için oldukça kaliteli fotoğraf makineleri kullanmaya özen gösteriyoruz. Ancak doğru ellerde “işe yaramaz” olarak tanımlanan kameralar bile harikalar yaratabiliyor.

Nintendo 1998’de Game Boy Camera isimli bir ürün çıkardı. Game Boy’uya fotoğraf çekmek isteyenler için tasarlanmış 128×112 piksellik bir monochrome kamera. Dönemin “dünyanın en küçük dijital kamerası” aynı zamanda. Tabii tahmin edersiniz ki günümüzde kimse 2-bitlik Game Boy kamerası ile fotoğraf çekmeyi düşünmez. Alexander Pietrow hariç.

Astrofotoğrafçılıkla uğraşan Alexander Pietrow, Game Boy Camera’yı kullanarak Ay’ın ve Jüpiter’in fotoğrafını çeken ilk kişi. Pietrow’un çalışmasının en büyük sebebi ise merak. Böyle bir kamera ile uzay fotoğrafı çekip çekemeyeceğini merak eden Pietrow, bunu daha önce kimsenin denemediğini de görünce projesini başlatmış. Kamerayı ondan da yaşlı olan 1838 tarihli teleskoba bağlayan Pietrow çekim için bulutsuz bir günü beklemeye koyulmuş.


Önce yakınlardaki bir saat kulesinde deneme çekimi yapan Pietrow Ay’ı ve Jüpiter’i çekmeyi başarmış. Hatta öyle ki Pietrow’un Jüpiter fotoğrafında söz konusu gezenin aylarından üçü görünebiliyor. Tabii fotoğraflar her ne kadar piksel piksel ve bilgisayarda yaratılmış gibi görünse de Game Boy Advance kullanılarak çekilen ilk astrofotoğraflar olmayı başarıyor. Pietrow’un konuyla ilgili yazısına ve proje detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR