reklamı kapat

POPÜLER

Bağımsız tasarımcıdan Saab 9-5 için “keşke” dedirten konsept tasarım çalışması

Üretim hayatına son vermesinin ardından Çinli bir şirketin isim haklarıyla kendi içerisinde üretime geçirdiği SAAB, artık dijital ortamlarda tasarlanıyor.

Dünyanın en sağlam otomobil üreticilerinden birisi olarak bilinen SAAB‘ın, yaşanan maddi sıkıntılardan ötürü kepenk kapattığını ve NEVS adıyla Çin merkezli bir üretici olarak genlerinin devam ettiğini biliyoruz. Bir dönem yerli otomobilin üretimiyle de gündeme gelen bu köklü marka, artık en çok sata modellerinden birisi olan 9-3’ün elektrikli versiyonuyla anılmakta. 2017 yılında bu oluşumu tamamlayan NEVS markasını, Uzak Doğu pazarında kullanıcılarla buluşmaya başlarken, bağımsız tasarımcılar gelecekte hayata geçmesi muhtemel diğer araçlar için de işe koyulmuş gibi gözüküyor. Joe Zechnas isimli bir tasarımcının hayata geçirdiği 9-5 projesi, belki de gelecek için bizlere yepyeni bir lüks tanımı sunabilir.

Markasının son temsilcilerindendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SAAB’ın üretim hayatını sonlandırdığı 2014 yılına kadar üretimini gerçekleştirmeye çalıştığı 9-5 modelinin macerası ise 1997 yılında başlamıştı. Dayanıklılığının yanı sıra sahip olduğu özelliklerle BMW 5 Serisi ve Mercedes E-Serisi gibi modellere rakip olarak gösterilen araç, kaza sırasında yanal gövde koruması sunan ilk otomobillerden birisi olarak biliniyor. Standart versiyonlarının dışında Aero adı verilen performansa dayalı örneklerle de satışa sunulan 9-5, 260 beygir güç ve 370 Nm torka kadar limitler gördü. Tasarımcı Joe Zechnasîn karşımıza çıkarttığı yeni jenerasyon 9-5 projesi ise sahip olduğu agresif hatlar ile dikkat çekerken, elektrikli otomobillerin sahip olduğu teknolojik karakteri güzel bir şekilde yansıtıyor. NEVS’in 9-3’ün ardından atacağı hamle merakla beklenirken, gelecek için diğer SAAB modellerinin canlandırılması işten bile değil.