reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil Teknofes'de bir kez daha kendini gösterdi

Bakan ilk sinyali verdi: “Yerli otomobil çok pahalı olacak”

Yerli otomobil modeli için bu sefer fiyata yönelik bir açıklama gündeme gelmiş durumda. Model hiç ama hiç uygun olmayacak.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) yerli otomobil modelinin 2022 yılının sonunda seri üretime sokmak istiyor. Buradan işaretle 2023’ün içerisinde yollara çıkacağı düşünülen araç, tahmin edildiği gibi ucuz olmayacak.

Sputnik’te yer alan habere göre Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST’te aracın fiyatı konusunda şu açıklamayı yaptı:

“Aracın fiyatı şu andan belli değil. Şunun sözünü veriyor arkadaşlar. Araç kendi sınıfında Türkiye’deki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak”

Yerli otomobil, bu açıklamadan işaretle hiç ucuz olmayacak çünkü çıkışı yapılacak yukarıda gördüğünüz ilk SUV araç, oldukça lüks bir yapıya ve donanımlara sahip.

Burada yapılan “Araç kendi sınıfında Türkiye’deki araçlarla yarışacak bir fiyattan piyasaya çıkacak” açıklaması, aracın fiyatının 2023 yılı Türkiye şartları özelinde 500-600 bin TL ve hatta daha yüksek “olabileceğini” gösteriyor. Biliyorsunuz bu sınıftaki araçlar Türkiye’de bu rakamlara ve üstüne satılıyor.

Elbette bu kesin değil ancak aracın çok daha yüksek sayıda üretilen rakiplerden ucuz olması olası değil. Ayrıca aracın çoğu parçası dışarıdan döviz ile alınıyor. Yerli otomobil için özel vergi avantajları sağlanacak mı bilinmiyor. Ancak bu, rekabet kuralları içerisinde çok mümkün olmayabilir.

Hazırlanan ilk yerli otomobil açık olarak herkese hitap etmiyor. Ancak ürün gamına başka modeller de eklenecek. Örneğin 2023 sonrasında bir sedan versiyon da hazırlanacak. Bu modelin daha uygun fiyatlı olması bekleniyor ancak şimdiden bu kadar ilerisi için konuşmak çok kolay ve doğru değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil için daha önce bazı bilgiler verilmişti

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş,  2025 yılından sonra Batı Avrupa pazarında da aracı satışa sunacaklarını da belirtmişi. Karakaş direkt olarak şunları söylemişti:

“İlk ürünümüz olan doğuştan elektrikli C-SUV aracımız üretimin hemen ertesinde önce Türkiye pazarında, bundan iki yıl sonra da batı Avrupa pazarında satışa sunulacak. Avrupa pazarına 2025’den sonra gireceğiz. Şarj altyapısı yaygınlığına bağlı olarak yayılacağız. İspanya da Avrupa pazarı içinde görüş alanımızda.”

Başlangıçta Batı Avrupa ülkelerini hedeflerini belirten Karakaş, açıklamalarına “ABD görüş alanımız içinde ama yakın bir gelecekte değil. Aracımızda Rusya pazarında gerekli teknik spesifikasyonlar olacak, Türki Cumhuriyetler de hedef pazarlarımız içindeler” şeklinde devam etti.

İlgili Video