reklamı kapat

POPÜLER

Polypterus senegalus

Balıklar artık yürüyebiliyor


Bilim insanları balıklar için çakıl taşları ve yalnızca 3 mm suyla kapladıkları tırtıklı bir zemin hazırladı. 8 ay boyunca videoya aldıkları balıkları hızlı çekimde izleyen bilim insanları davranışlarının değiştiğini gözlemledi. Polypterus senegalus normalde su azaldığında göletten gölete atlayabilen, kısa süreli karada kalabilen bir balık türü. Ancak eğitimden sonra yavruların yüzgeçlerini daha değişik bir biçimde kullandıkları saptandı. Balıklar artık adeta karada yaşayan sürüngenler gibi yürüyüş şekli geliştirmişti. Bacaklarını daha etkili kullanabiliyor, yürürken daha az kayıyor, başlarını daha yukarı kaldırabiliyorlardı.

Ekip şimdi balıkları karada daha uzun süre tutarak, kaslarındaki gelişimi izleyecek. Ekibin fantastik planı ise bunu birkaç nesile aktararak, üzerinde çalıştıkları balık türünün tamamen karada yaşamalarını sağlamak.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Balıklar artık yürüyebiliyor” için 3 cevap

  1. Hasan Civelek dedi ki:

    Bir canlının sonradan fiziksel olarak elde ettiği bir kas gelişimini nesilden nesile aktarabileceklerini sanıyorlar ve hala “bilimadamı” olarak dolaşıyorlar.. kafaları iyiymiş demek ki.

  2. Deniz dedi ki:

    Bizim lise biyoloji bilgimizden çok daha fazla bilgiye sahip oldukları kanısındayım.

  3. Darwinist dedi ki:

    Senin at kafali atalarin ata sozu osururken darwin diyar diyar gezip birtezin kanitlarini arastiriyordu. Bilim ve sanat alaninda geri kaldigini kabullenip cok calismaya baslamazsa bir toplum hep geri kalir.