reklamı kapat

POPÜLER

Balonla yakın uzaya seyahat 2016’da başlıyor [Video]

Daha önce İngiliz Virgin Galactic firması, 250 bin dolar karşılığında uzaya turistik seyahat düzenleyeceğini duyurmuş ve kendi uzay aracını tasarlayarak bu yeni turizm alanına ciddi yatırımlar yapmıştı. World View Enterprise ise Virgin Galactic’den farklı bir yol izleyerek balon ile seyahat planlıyor. Balon ile yakın uzaya çıkılması fikri yeni değil, geçtiğimiz aylarda Red Bull Stratos  projesi ile yaklaşık 36 km yüksekliğe balonla çıkan Felix Baumgartner daha sonra buradan atlayarak bu alandaki birçok rekoru kırmıştı.

world-view-enterprice-02
YAKIN UZAYDA İKİ SAAT
Merkezi Amerika’nın Arizona eyaletinde bulunan şirket, balonla yerden yaklaşık 30 km yükseğe ulaşarak yakın uzaydan (atmosferin dışına çıkılarak gerçek anlamda uzaya erişmek için yaklaşık 100 km yükselmek gerekiyor) yolcularına inanılmaz bir dünya manzarası sunmayı amaçlıyor. Yolculuğun maliyetinin yaklaşık 75 bin dolar olması bekleniyor. World View Enterprise firması CEO’su Jayne Poynter, benzer büyüklükte balonların yıllardır defalarca havalandıklarını, teknolojinin buna müsait olduğunu ve riskin çok düşük olduğunu belirtiyor. Balonun 90 dakikada hedeflenen noktaya yükselmesi, iki saat boyunca yakın uzayda kalarak yaklaşık 40 dakikada tekrar dünyaya dönmesi hedefleniyor.

world-view-enterprice-03
LÜKS YOLCULUK
Firmanın tasarladığı kapsül geniş pencereleri ile birçok açıdan görüş sağlarken sahip olduğu konfor ile yolcularına lüks bir seyahat sunmayı amaçlıyor. Şimdilik ciddi bir lüks olan uzay yolculuğunun bu alanda yatırım yapan firma sayısı arttıkça bilet fiyatlarının da giderek ucuzlaması muhtemel görünüyor.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Balonla yakın uzaya seyahat 2016’da başlıyor [Video]” için bir cevap

  1. WiseColt dedi ki:

    İstanbul’ da bir yakadan diğer yakaya geçmek 2 saat. Uzaya çıkmak 90 dk. 🙂