reklamı kapat

POPÜLER

BMW Garmisch Concept

Baştan yaratıldı; Gandini’nin “kayıp kutusu” BMW Garmisch Concept

Efsanevi italyan tasarımcının zamanının ilerisine giden BMW Garmisch Concept projesi, otomobil tutkunlarının gözlerindeki pası silecek.

Marcello Gandini, geride bıraktığımız 50 yıllık süreçte otomobil dünyasının her döneminde bir efsane yaratmayı başarmış nadir isimlerden. Bertone‘deki kariyeri boyunca Lamborghini Miura ve Countach gibi modellerindeki imzalarıyla daha çok akılda kalıcı olsa da, Gandini bunların çok daha ötesinde konuşulması geren işlere imza attı. Alfa Romeo Montreal, Lancia Stratos, Bugatti EB110, Renault 5 Turbo ve daha niceleri bu eşsiz CV’nin içerisinde karşımıza çıkıyor. Hatta sıkı LOG takipçilerinin kolaylıkla anımsayabileceği dünyanın en ucuz spor otomobili iddiasını taşıyan Tamo Racemo projesi de yine Gandini’nin imzasıyı taşıyan günümüzün ilginç projeleri arasındaydı. İtalyan tasarımcı devam eden kariyeri boyunca BMW için de fazlasıyla özel işe imza attı. İşte o özel ve eşsiz işlerden bir tanesi bu yılki Concorso d’Eleganza Villa d’Este etkinliğinde baştan yaratılarak ortalığı karıştırmayı başardı. 70’li yıllarda bir konsept olarak üretilen BMW Garmisch Concept, ilk günkü detaylarına sahip kalınarak geliştirildi ve organizasyona katılanların karşısına çıkartıldı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW Garmisch Concept müze yolcusu

BMW Garmisch Concept projesinin kısa macerasında bilinmesi gereken çok fazla bir detay bulmak da aslında zor. Aracın marka için yeni bir başlangıç niteliği taşıyan 2002 modeli üzerine geliştiren Gandini, sadece tek bir örnekle 1970’in Cenevre Otomobil Fuarı‘nda sahneye çıkarttı. Yapılan gösterimin ardındansa konseptin geleceğiyle ilgili adeta ilginç bir bilinmezlik tüneline girildiğini görüyourz. Aracı tekrar üretmek için taslak çizimleri bulmak konusunda bile zorlanan BMW, var olan birkaç belgeyle birlikte tasarım ve klasik otomobil departmanından özel bir ekipten yardım almak zorunda kaldı. Sürece Gandini’nin de yardımının eklenmesiyle birlikte tarihin kayıp parçası Garmisch’in baştan yaratılma süreci de tamamlanmış oldu. Coupe formlu bir karakter üzerine şekillenen otomobil, böbrek ızgarası ve ışıklandırma gruplarıyla dönemin hatlarından sıyrılarak fark yaratmayı başarıyor. Garmisch’in kokpitinde karşımıza çıkan ayna detayı ise zamanının çok daha ötesinde. Bu eşsiz otomobil etkinliğin ardından BMW müzesinde ziyaretçilere açılacak.