reklamı kapat

POPÜLER

“Dünyanın en ulaşılabilir spor otomobili” projesi rafa mı kaldırılıyor?

07 Ağustos 2017

Tata’nın Cenevre’de tanıtımını gerçekleştirdiği Racemo için meraklı bekleyiş sürerken, yerel kaynaklara yansıyan haberlerden pek iç açıcı bilgiler gelmiyor.

Hindistan’ın sınıfında en büyük üreticisi konumunda olan Tata, geçtiğimiz mart ayında bu zamana kadar kendisinden alışık olunmayan bir adım atarak herkes gibi bizleri de şaşırttı. Marka içerisinde BMW M ve Mercedes AMG’ye benzer bir yapıda Tamo adında bir departman kuran ve bu birimin başına Alfa Romeo Alfetta, BMW 5 Serisi, Bugatti EB110, Ferrari Dino 308GT4, Lamborghini Countach, Diablo ve Miura gibi sayısız otomobilde imzası olan efsane tasarımcı Marcello Gandini getiren Tata, ilk meyvesini Racemo ile vermişti. Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında “”Dünyanın en ulaşılabilir spor otomobili” sıfatıyla tanıtılan Racemo, marka için bir milat olmasının yanında yeni nesil tasarım dilinin ve sahip olunan potansiyelin en önemli temsilcisiydi. 1.2 litre hacimli turbo beslemeye sahip motoruyla 187 beygir güç ve 210 Nm tork değerine sahip olduğu açıklanan Racemo 0’dan 100’e hızlanmasını 6 saniyenin altında tamamlayarak, ilk adımda “Tata spor otomobil mi yapabilir?” düşüncesine sahip olanların dahi ilgisini çekmeyi başarmıştı.


Fuarın ardından otomobil dünyasına ilgi duyan çoğu kişinin ajandasına bir not olarak düşen Racemo’nun ne zaman seri üretime geçeceğine dair dedikodular ve beklentiler kısa sürede dile gelmeye başlamıştı. Lakin bu beklentiler şimdilik uzun bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. Tata’nın anavatanında basına yansıyan detaylara göre Racemo projesini rafa kaldıran Tata, ticari araçların üretimi, geliştirilmesi ve bu alanda yapılacak daha akılcı yatırımlar konusuna öncelik veriyor. Markaya yakın kaynaklardan gelen bilgilerse Tamo departmanının bir süre suskun kalabileceği yönünde. Tata’nın sınıfa getireceği önemli bir renk olabilecek olan Racemo için önümüzdeki 6 aylık sürecin çok kritik olduğu görüşünde olan yerel basın, konuyla ilgili resmi açıklama gelmeden umudunu kesmeyecek gibi gözüküyor. Tasarımı ve teknik değerleriyle dikkat çeken Racemo’nun geleceğini bizler de yakından takip edeceğiz.