reklamı kapat

POPÜLER

Samsung cephesinde ekran altı parmak izi sensörüne ait yeni gelişme

Samsung cephesinde henüz Galaxy Note 8 resmi olarak tanıtılmadı ancak Galaxy Note 9 ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Apple’ın iPhone 8’de parmak izi sensörünü ekranın altına gizlemeye çalıştığı konuşuluyordu. Görünen o ki Samsung bu özelliği Galaxy Note 9 ile getirecek.

Samsung Galaxy S8, çerçevesiz ekranlı tasarımıyla karşımıza çıktığında bizim de ilk eleştirdiğimiz şey parmak izi sensörünün telefonun arkasına, kameranın yanına konumlandırılması olmuştu. Galaxy Note 8’in basına sızan görsellerine göre bu durumda herhangi bir değişiklik yok. Hatta çift kamera yüzünden tasarımın bir parça daha şıklıktan uzaklaştığını söyleyebiliriz. Bir süredir konuşulan ve Apple’ın iPhone 8 tanıtımında duyurması beklenen ekran altı parmak izi sensörü ise Samsung için gelecek nesile kalmış gibi görünüyor.

9to5Google‘ın haberine göre KGI Securities’in yeni raporu Samsung’un Galaxy S9’da da aynı parmak izi sensörünü kullanmaya devam edeceğini tahmin ediyor. Her ne kadar bir parça üzücü olsa da firmanın ekran altı parmak izi sensörü konusunda acele etmek istemediği belirtiliyor. Bunun en büyük sebebi ise ekran altı parmak izi okuyucu teknolojisinin iPhone 8 için de net olarak hayata geçirilmemiş olması. Dedikodulara göre Apple, henüz parmak izi okuyucuyu başarılı bir şekilde ekran altına entegre edemedi. KGI raporunda “OLED iPhone, ekran altı parmak izi sensörünü iptal ettiğinden, Galaxy S9 için yeni satış stratejileri doğdu. Samsung’un aceleyle ekran altı parmak izi okuyucuyu cihazlarına entegre etmek için risk almasına gerek yok. İris tarama ve çift kamera konusunda kendini geliştirebilir.

Her ne kadar Galaxy S9 ve Galaxy Note 9 üzerine konuşmak için bir hayli erken olsa da analistler ekran altı parmak izi sensörünü Galaxy Note 9’a kadar göremeyeceğimizi işaret ediyor.