reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar-Land Rover dokunuşuyla sedan sınıfını karıştıracak hamle: Tata EVision

Cenevre Otomobil Fuarı’nda kenara not edilmesi gereken projelerden birisi olan Tata EVision, geleceğin iddialı otomobillerinden birisi olabilir.

Geçtiğimiz yıl “dünyanın en ulaşılabilir spor otomobili” projesi Tamo Racemo ile uzun bir süre adından söz ettiren Tata, Jaguar-Land Rover’ı satın almasıyla birlikte gözle görülür bir ivmelenmeye kavuştu. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen Auto Expo’ya H5X isimli SUV projesiyle damga vuran marka, Cenevre’de de geleceğiyle ilgili akılda kalıcı bir imaj yaratma peşinde. EVision adıyla gösterimi yapılan elektrikli sedanını önümüzdeki süreçte hayata geçirmek üzere ilk kez sergileyen Tata, resmi kaynaklarından herhangi bir teknik detay paylaşmadı. Lakin fuara katılan basın mensuplarından gelen bilgiler en azından aracın limitleriyle alakalı ufak da olsa fikir sahibi olmamıza olanak tanıyor.

Tata’nın sedan sınıfındaki yeni hamlesi olabilir

Ebatsal olarak rakamlar paylaşılmasa da gelen bilgilere üzerinden Mercedes C-Serisi ile benzer bir yapıda olduğunu öğrendiğimiz Tata EVision, kompakt bir spor sedan olarak da nitelendirilebilir. Tasarımında ufak da olsa Jaguar’ı anımsatan noktaların bulunduğu konseptte, krom detaylarla zenginleştirilmiş LED ışıklandırmalar, panoramik sunroof ve gövdeye göre kısa arka bölüm ilk andan itibaren dikkatleri çekiyor. Kokpit bölümünde ise beklediğimiz gibi dijital ekranların hakim olarak kullanıldığı EVision’da ahşap dokunuşların eklenmesi de hoş bir birlikteliği karşımıza çıkartıyor. Malzeme olarak neredeyse tamamında deri kaplamadan faydalanılan konseptin teknik detay kısmında 7 saniyelik 0-100 ve 200 km/s’lik maksimum sürat gibi dedikodular mevcut. Şimdilik üretim planlamasıyla ilgili herhangi bir bilgisi paylaşılmayan Tata EVision, kullanıcıların sokaklarda görmek isteyeceği türden bir otomobil olma yolunda ilerliyor.