reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar-Land Rover genleri hiç bu kadar hissedilmemişti; Tata’nın etkileyici SUV projesiyle ortalık karışacak

Tata’nın bu zamana kadar ürettiği en iyi konsept proje olan H5X, Jaguar-Land Rover desteğiyle markayı ayağa kaldırabilecek potansiyele sahip.

Hindistan‘ın başkenti Yeni Delhi‘de düzenlen Auto Expo‘nun kapılarını açmasıyla birlikte, KIA’nın bir süredir merak ettiğimiz konsept SUV projesiyle tanıştık. LOG takipçilerinin de ilgiyle karşıladığı bu proje üzerindeki düşüncelerimiz devam erken, organizasyon kapsamında karşımıza çıkan bir diğer sürpriz ortalığı iyi karıştıracak gibi gözüküyor. Tata imzası ve Jaguar-Land Rover esintilerini taşıyarak karşımıza çıkan H5X, Hint üreticinin bu zamana kadar hayata geçirdiği en iddialı proje olma niteliğini taşıyor. Seri üretime geçmek konusunda ciddi potansiyeli bulunan konseptin, önümüzdeki senelerde diğer Tata modellerinde kullanılacak tasarım dilinin de mesajlarını içermekte.

Kardeş desteği

Tata’nın “Optimal Modular Efficient Global Advanced Architecture” adıyla geliştirdiği yeni platformu üzerine geliştirilen H5X, görüntüsünden de hissedildiği üzere Land Rover ekibiyle yapılan ortak çalışmanın bir ürünü. Discovery Sport, Range Rover Evoque ve Jaguar E-Pace‘de kullanılan altyapıdan izler taşıdığı söylenen bu platform, sürüş dinamikleri bazında premium standartlarda bir deneyim vadediyor. Ebatsal değerlerine baktığımızda 4.575 milimetre uzunluğa, 1.960 milimetre genişliğe, 1.686 milimetre yüksekliğe ve 2.740 milimetre aks mesafesine sahip olduğunu gördüğümüz H5X, Discovery Sport’a yakın çizgiler ortaya koyuyor. Şimdilik motor seçenekleriyle ilgili net bir bilginin paylaşılmadığı projenin seri üretime geçiş sürecinde ne gibi özellikler barındıracağı ve Avrupa pazarında sunulup sunulmayacağı da şimdiden ilgimizi çekmeyi başardı. Bu yıl içerisinde bir gelişmeyle karşımıza tekrar çıkabilme potansiyeli olan Tata H5X ile ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.