reklamı kapat

POPÜLER

Beklenen köprü nihayet kuruldu; karşınızda Honda CB650R [Video]

Yeni jenerasyon aile içerisinde en tepe ile alt segment arasında hayati bir önem taşıyacak Honda CB650R, rekabetin en sıkı olduğu sınıfta sınav verecek.

Honda’nın geçtiğimiz yıl CBF ailesinde isim değişikliğiyle birlikte tamamen felsefe değişimine giderek hayata geçirdiği yeni serisi, pek çok kişi tarafından olumlu karşılandı. Neo-retro tasarım dili sayesinde klasik hatları günümüzün modern teknolojileriyle tamamlayan bu seri 125, 250, 300 ve 1000 cc‘lik makineler üzerinden satışa sunulmuştu. Motor hacimleri arasında köprü görevi görecek bir versiyon için oluşan beklentilerin cevabı içinse biraz beklememiz gerekti. Milan’da düzenlenen motosiklet fuarında tanıtımı gerçekleştirilen Honda CB650R, bu görevi başarıyla gerçekleştirme iddiasıyla karşımızda duruyor. CB650F’in yerini alacak modeliyle oldukça çekişmeli bir sınıfta macerasına devam edecek olan Honda, ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi burada da tasarımıyla kendine oldukça güveniyor.

Tanıdık çizgiler

Motosikletin tasarımına baktığımızda aslında ufak çaplı CB1000R olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Ailenin imza parçaları olan LED far grubu başta olmak üzere çizgilerin büyük bir kısmı birebir şekilde korunuyor. Yeni olarak nitelendirebileceklerimiz arasındaysa LCD ekran var. Burada ihtiyaç odaklı temel bilgileri sürücüye yansıtan Honda, vites geçiş uyarısı, hız, devir saati ve ortalama tüketim gibi hayati verileri net şekilde sunuyor. Sürüş pozisyonu kısmında da değişimlere gittiğini gördüğümüz marka, CB650F’den daha sportif bir hissiyat vadediyor. Bu bağlamda gidon daha ön ve altta konumlandırılken, ayakların duruşu biraz daha geri ve yüksekte olacak şekilde tasarlanmış. Sele boyunda ise herhangi bir değişim olmadığını da yeri gelmiş belirtmekte fayda var.


Toplamda 202 kilogramlık bir motosiklet olan CB650R, yerini aldığı modelden daha hafif ve güçlü bir yapı üzerine kurulmuş bir şasiye sahip. Güçlendirilmiş çelik alaşımların kullanıldığı bu yapı içerisinde sürüş dinamiklerine etki edecek olan süspansiyon değişimleri de söz konusu. Ön bölümde Showa imzalı süspansiyonların, güçlendirilmiş alüminyum bağlantılarla desteklendiğini görüyoruz. Fren sistemiyse yine ailenin diğer üyelerinden bildiğimiz Nissin‘e emanet.

Motor

Gelelim 649cc’lik dört silindirli motorun sunduğu dinamiklere. Üstten çift egzantrikli yapıda olan 16 supaplı bu makine devir çevirme konusunda oldukça istekli. 10.000 devir bandında önceki nesline göre yüzde 5 daha fazla güç üretebildiği söylenen motorun 95 beygirlik değerle asfalta indiğini görüyoruz. Maksimum torksa 8.500 devirde elde edilebiliyor. Bu verilerin elde edilmesindeyse; daha yüksek sıkıştırma oranı, elden geçirilmiş yanma odaları ve yeni iridyum bujiler büyük rol oynuyor. Tabi ki üretilen gücün yere aktarılması konusunda şanzıman ve yardımcı destekler de olmazsa olmaz. Burada ayarlanabilir tork kontrol sistemini devreye sokan Honda, destekli vites geçişlerinin de sürüş keyfine önemli katkısı olacağının altını çiziyor. Şimdilik fiyat bilgisi paylaşılmayan CB650R ile ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.