reklamı kapat

POPÜLER

Bilim adamları 700 sene önce insanların nasıl göründüğünü belirledi [Video]

“İnsanlar geçmişte nasıl görünüyordu?” Bu insanoğlunun uzunca süredir cevabını aradığı sorular arasında yer alıyor. Cambridge Üniversitesi‘nde görev yapan bilim adamları sonunda bu merak edilen sorunun yanıtını buldu.

Yapılan bu araştırma orta çağdan kalma bir hastanenin bahçesinde bulunan iskeletlere dayanıyor. Cambridge Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim adamları bu iskeletleri baz alarak 700 sene önce yaşayan insanların yapısını yeniden oluşturmayı başardı. Ortaya çıkan sonuç görmeye alıştığımız modern insanlardan pek de farklı olmadı. Aksine bunun bilimsel bir araştırma olduğunu bilmeyenler fotoğrafta görünen kişinin günümüzde yaşadığını düşünebilir.

Cambridge Üniversitesi tarafından paylaşılan bilgilere bakılırsa fotoğrafta gördüğümüz adam 700 sene önce uzunca bir süre işçi olarak çalışmıştı. Beden gücünün yoğun olarak kullanıldığı bir işle uğraştığı, bu sebeple de oldukça yıprandığı düşünülüyor. İsmi bilinmediğinden Context 958 adıyla anılan adamın son yıllarında bir evsiz olarak yaşadığı ve bu dönemde hastalandığı anlaşılıyor. Ölüm nedeni bilinmese de 40 yaşını aştığı belli oluyor. 1511’e kadar hizmet veren St John the Evangelist Hastanesi’ne tedavi için geldiği ve burada öldüğü anlaşılıyor. Bu isimsiz kahramanın neden yüz üstü şekilde gömüldüğü ise bilinmiyor.

Cambridge Üniversitesi‘nde yapılan araştırmaya dair detayları haberimizin girişindeki videoda bulabilirsiniz.

YORUMLAR
2019 BMW Z4