reklamı kapat

POPÜLER

Koyunlarla yapılmış ilginç araştırma, beyinlerinin ne kadar gelişmiş olduğunu gösteriyor [Video]

10 Kasım 2017

Bilim insanlarının yaptığı son araştırmaya göre koyunlar fotoğraflanan insan yüzünü, insanlarla karşılaştırılabilecek seviyede ayırt edebiliyor.

Cambridge Üniversitesi, oldukça ilginç bir araştırmaya imza attı. 8 farklı koyunla gerçekleştirilen araştırmada, koyunlara Barack Obama, Emma Watson, Fiona Bruce ve Jake Gyllenhall’ın yüzleri öğretildi. Ünlülerin hep aynı fotoğraflarıyla gerçekleşen ilk aşamada, koyunlar yüzlerin olduğu alana ilerlediğinde mama ile ödüllendiriliyordu. Araştırmanın ikinci kısmında ise insan ve insan olmayan şeklinde koyunlara çift görsel gösteriliyor. Koyunlar tekrar aynı ünlü isimlere gittiğinde ödüllendiriliyor.

Koyunlar yüzü üç boyutlu olarak algılayabiliyor

Araştırmanın asıl ilginç bölümü ise üçüncü kısımda başlıyor. Koyunlara öğretilmiş ünlülerin yanında bir de o ünlü ile benzer etnik kökene sahip 2. bir kişi gösteriliyor. Bu aşamada koyunların 10 denemeden 8’inde yemeği bulabildiği söyleniyor. Daha da ilginç olanı koyunlara sadece öğretilmiş fotoğrafları göstermemiş olmaları. Ünlülerin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarıyla da test edilen koyunlar ödül mamasını bulma konusunda başarılı. Bu araştırmada elde edilen veriler koyunların gelişmiş bir yüz tanıma yeteneği olduğunu gösteriyor. Bu yeteneğin insanlarla ve insan olmayan primatlarla karşılaştırılabilir düzeyde olduğu not düşülüyor.

Testteki ilginç bir başka detaysa koyunların terbiyecilerini de fotoğraf eğitimi gerekmeksizin tanıması. Nörobiyoloji profesörü Jenny Morton’ın yönettiği araştırmayla ilişkin paylaşılan videoya haberin devamından ulaşabilirsiniz. Araştırmanın tamamını ise bilim meraklılarının okuması için paylaşılmış durumda.

VİDEO

YORUMLAR