reklamı kapat

POPÜLER

Rüyaları kaydedip tekrar izlemek mümkün [Video]

Teknoloji rüyaları kaydetme ve tekrar izlemeye imkan tanısa nasıl olurdu düşündünüz mü? Hayır, akıllardaki şey Inception değil, ancak bilinçaltına açılan kapının anahtarı bulunmuş olabilir.

Beynin işleyişi, bilinçaltı, rüyalar… İnsana ait hala çözülememiş mekanizmaların varlığı büyüleyici olsa da, bilinçaltı gibi derin bir evrene açılan kapıya varmamızı sağlayan rüyaların gözlemlenmesiyle insana ait yeni bir şeylerin keşfi tetiklenebilir. Yale Üniversitesi Psikoloji Profesörü Richard M. Colgate‘in başında yer aldığı araştırma, rüyaları kaydedip yeniden izlenebilir kılıyor.

Richard M. Colgate’in çalışması Matt Smithson‘ın illüstrasyonuyla videoya aktarıldı. Bu kısa videoda insanların bilinçaltını keşfetmeye yönelik duyduğu merakı tarihten örnekler vererek açıklayan Richard M. Colgate oldukça heyecan verici bir duyuru yapıyor. MRI teknolojisiyle beynin hangi alanlarının aktif olduğunu tespit edebilen bilim adamları artık bunu görselleştirebiliyor. Böylelikle kişinin ne düşündüğüne dair veri elde edilebiliyor.

Videoda gösterilen görselleştirme süreci şimdilik çok başarılı olmasa da oldukça etkileyici. Ancak en güzel rüyalarınız bile şu anki teknolojiyle görselleşince kabus gibi görünebilir. Zamanla daha keskin görseller elde edilebileceğini söyleyen Richard M. Colgate, bunun bilimden sanata pek çok alana etki edecek bir deneyim olduğunu vurguluyor.

VİDEO