reklamı kapat

POPÜLER

Bir aslan gördük sanki: ‘Back to the Mac’

Apple‘ın 20 Ekim’deki tanıtım etkinliği için davetiyeler dağıtılmaya başladı. Görünüşe göre bu sefer iOS üzerine, yani mobil cihazlarla alakalı bir tanıtım olmayacak. Verilen tek ipucu “20 Ekim’de, Mac OS X’in yeni sürümünün kısa bir tanıtımı da dahil olmak üzere gelecekte Mac’i nelerin beklediğini göreceksiniz” cümlesi ve Apple logosunun arkasında gözüken bir aslan. Aslan yeni bir Mac OS X sürümünün işaretçisi gibi duruyor. Apple’ın bu etkinlikte hangi ürün ve servislerini tanıtacağı hakkındaki tahminler de aşağı yukarı aynı.

DOKUNMATİK EKRANLI MACBOOK
Apple’ın hareketli ve dokunmatik bir ekran için patent başvurusu yaptığı geçtiğimiz günlerde şirket tarafından yalanlanmıştı. Ortalıkta dolaşan çizimlerin de gerçek olmadığı söylenmişti. iMac veya MacBook’ta böyle bir özellik olacaksa bile bunun önümüzdeki yılın ilk yarısının sonlarına doğru duyurulması bekleniyor. Çünkü önümüzde Amerikalıların alışveriş çılgınlığı yaşadığı Noel dönemi var ve Apple, tüketiciler üzerinde “nasılsa daha iyisi çıkacak, biraz daha bekleyeyim” hissiyatı yaratmak istemiyor. Etkinlikte yeni Macbook Air’in tanıtılması da olası.

NVIDIA OPTIMUS
Apple MacBook’larda da bir güncellemeye gidilebilir. Plastik MacBook’lara yeni Core i3 işlemci, ekran kartı güncellemesi, SD kart girişi ve hatta USB 3.0 gelebileceği konuşuluyor. Nvidia’nın pil ömrünü uzatan Nvidia Optimus ekran kartları oldukça önemli güncellemeler yaşadı geçtiğimiz sene içinde. Apple da bilgisayarlarında Nvidia ekran kartları kullanıyor ancak Optimus bunlar arasında yok. Apple’ın enerji tüketimini azaltmaya yönelik olarak kendi planları var. Tüketicilerin beklentisi görüntü performansınını artıp, aynı zamanda da pil ömrünün uzaması şeklinde.

Mac OS X 10.7
Apple’ın etkinliğinin belki de en önemli kısmı Mac OS X 10.7’nin kısa tanıtımı olacak. Apple logosu arkasına saklanmış bir aslanla temsil edilen yeni işletim sisteminin birçok yenilik getirmesi bekleniyor. Bunlar arasında daha gelişmiş içerik etgrasyonu, güçlendirilmiş iOS uyumluluğu ve uzunca bir süredir konuşulan ZFS dosya sisteminin olabileceği konuşuluyor. Neyse ki çok fazla beklemeyeceğiz. Aradığımız cevapları haftaya almış olacağız.

İLGİLİ HABERLER