reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo ThinkPad SL410 incelemesi

Hem duruşuyla, hem de hitap ettiği kitleyi göz önüne aldığımızda ‘ciddi bir dizüstü bilgisayarı’ olarak öne çıkan Lenovo’nun ThinkPad SL serisinin üyesi SL410, profesyonel kesim için geliştirilmiş bir dizüstü bilgisayarı. Siyah renkli mat bir tasarıma sahip olan SL410, kapağı kapalı olduğu zamanlarda adeta siyah renkli güçlü bir kasayı andırıyor. Windows 7 Lenovo Enhanced Experience teknolojisi ile uygulamaları ve yüksek boyutlu dokümanları kulvarındaki rakiplerine oranla iki kat daha hızlı açabildiğini belirten SL410, HD kalitesindeki görüntülerde de başarı gösteriyor. 14 inç genişliğinde HD VibrantView ekranı bulunan SL410, ATI Mobility Radeon HD 4500 ekran kartını da sistem öğeleri arasında bulunduruyor. 256 MB DDR3 hızında çalışan bu kart ve 4 GB DDR3 belleğin gücünü bir araya getirerek kullanıcılara sunan SL410, profesyoneller için yeterli olabilecek bir performans sağlıyor. Her ne kadar artık piyasanın lideri Intel i3, i5 ve i7 işlemciler olsa da, SL410, piyasaya sürüldüğünde o dönemin güçlü işlemcisi pozisyonunda bulunan Intel Core 2 Duo’yu kabul etmiş ve yoluna bu şekilde devam ediyor. Bu nedenle SL410’un yeni nesil rakipleri karşısında güçsüz kaldığını belirtmeliyiz.

THINKVANTAGE SAHİBİ
Üzerinde tam boyutlu bir klavye taşıyan SL410, tuş takımının hem sağ, hem de solunda kısayol tuşları bulunduruyor. Bu tuşları kullanarak ses seviyesini ayarlayabiliyor ve Lenovo’nun sisteminizle ilgili pek çok uygulamayı çalıştırabileceğiniz ThinkVantage teknolojisini kullanabiliyorsunuz. Üç adet USB 2.0 bağlantısıyla sıkıntı yaşatmayan SL410, şu sıralar USB 3.0 teknolojisini kullanmaya başlayan rakipleri karşısında etkili olamayacaktır. Opsiyonel Blu-ray optik sürücüsü ile satışa sunulan cihaz, HDMI bağlantısıylaysa, profesyonellerin sunumlarını kolaylıkla geniş ekranlara aktarabilmelerine imkan tanıyor.

VERİ GÜVENLİĞİ ÖN PLANDA
VoIP görüşmeler için uygun bir platform olan SL410, üzerinde bulundurduğu kamerası ve eko engelleyen mikrofonu ile başarılı bir iletişim sağlıyor. Ayrıca parmak izi okuyucusuyla, profesyonel kullanıcıların verilerini güvende tuttuğunun altını çizen SL410, hırsızlığa karşı koruma sağlayan servis hizmeti de sunuyor. Böylece cihazınız kaybolduğunda veya çalındığında verilerinizin yanlış ellere geçmesi engelleniyor. Yazının sonuna gelirken son olarak söylememiz gerekir ki, SL410 piyasaya sürüldüğü zamanda her ne kadar başarılı bir ürün olarak dikkatleri üzerine çekebilecek pozisyonda olsa da, şu an etrafı güncel teknolojinin nimetleriyle donanmış olan rakipleriyle kuşatılmış durumda ve bunun sonucuna da ortalama bir cihaz olmaktan öteye ne yazık ki geçemiyor.

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-3YILDIZ-

ARTILAR
Başarılı tasarım, VoIP özelliği sunması, multimedya uygulamalarına sağladığı destek.

EKSİLER
Performans olarak yeni nesil teknoloji sahibi rakiplerinin gerisinde kalıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo P7570 2.26 GHz

Ekran
• 14.0 inç HD VibrantView (1366×768)

Ekran Kartı
• ATI Mobility Radeon HD 4500 256 MB DDR3

Bellek
• 4 GB DDR3

Sabit Disk
• 320 GB

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder

Bağlantılar
• USB (3 adet), HDMI, eSATA, Ethernet
• VGA, kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil
• 6 hücreli

YORUMLAR