reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo ThinkPad Edge 15 incelemesi

Lenovo’nun ThinkPad Edge serisinden olan 15 inçlik modeli bu ay ofisimizdeydi. Konforlu klavyesi ve touchpad’i sayesinde bizim tarafımızda ilk intiba olumlu yönde oldu. Diğer Edge modelleriyle benzer teknik özelliklere sahip olan NLV6QTX, sistem özellikleriyle de kullanıcısını memnun edebilecek düzeyde. Açıkçası ilk bakışta devlet kapısına işimiz düştü de vergi dairesinde sırada bekliyorken internete girmemize izin vermişler gibi hissettik. ThinkPad Edge 15, küçük ya da büyük ölçekli işletmelerin, Lenovo’yla anlaşıp çalışanlarına birer adet satın alabilecekleri bir model gibi görünüyor. Ancak bu yaşımıza kadar tabii ki her şeyin göründüğü gibi olmadığını tecrübe etme şansımız neyse ki oldu. Lenovo ThinkPad Edge 15 de görünümüne aldanmamanız gereken, etkileyici performansa sahip iyi bir notebook.

KLAVYE VE TOUCHPAD
Öncelikle son kullanıcının genelde tercih ettiği bir özellik olarak belirtelim ki ThinkPad Edge 15, çok sade bir tasarıma sahip. Kapağı kaldırdığımızda bizi aralıkları geniş tutulmuş bir tuş takımı ve geniş bir bilek bölgesi karşılıyor. Klavyesi, son yılların en gözde tuş takımı olan ayrık tuş takımı özelliği gösteriyor. Bunun üzerine bir de tuşların standart olarak dümdüz değil, içe doğru hafif çukur şekilde tasarlanmış olması da eklendiği zaman bilgisayar, adeta sizi yazı yazmaya davet ediyor. ThinkPad Edge 15’in hem tuouchpad’i hem de IBM’lere özel TrackPoint mouse’u bulunuyor. TrackPoint mouse’a halen neden ihtiyaç duyulduğunu soranlara ve gereksiz olduğunu düşünenlere hemen belirtelim ki kullanmaya başladığınız zaman bu noktanın dokunmatik alandan daha hassas olabildiğini göreceksiniz. Buna karşın trackpad, çimdik hareketini algılayabildiği için daha fonksiyonel. Bilek bölgesinin sağ alt kısmında ThinkPad logosu bulunuyor; bilgisayarı açtığınız zaman ThinkPad’in “i”harfinin noktası kırmızı ışık saçıyor. Cihazın üzerindeki tek ışık bu: Eğer Wi-Fi, Bluetooth ya da donanıma ait herhangi bir işlemin çalıştığını ya da açık olup olmadığını gösteren ışığı, bilgisayar üzerinde görmek isteyen bir kullanıcıysanız bu durumdan hoşlanmayabilirsiniz. ThinkPad Edge 15’in fanı sol tarafında bulunuyor. Aynı tarafta VGA, eSATA, HDMI ve Ethernet girişleri var. Sağ yanda ise adaptör, iki adet USB 2.0 girişi ve optik sürücü konumlandırılmış.

BİLDİĞİMİZ LENOVO
Birlikte birkaç günümüzü geçirdiğimiz Lenovo ThinkPad Edge 15’in en sevdiğimiz yanı konforlu klavyesi olmuştu; ta ki sistem özeliklerini kontrol edene kadar. Dış görünümünün tekdüzeliği ve ciddiyetiyle yarattığı etkiyi farklı tarzdaki klavyesiyle biraz olsun hafifleten ThinkPad Edge 15, bu izlenimi Intel i3 işlemcisi ve 3 GB’lık belleğiyle tamamen tersine çevirdi. Cihazın test yazılımlarından aldığı puanlar genelde yüksek oldu. İşlemcinin günlük işlerinizde hiç zorlanmayacağı aşikar. İşlemciye daha fazla yük bindiren programlardan da yine alnının akıyla çıkmasını bildi. 15,6 inçlik ekranı HD Glossy adı verilen parlak yapıya sahip. 1366×768 piksel çözünürlüklü ekranda HD videolar izlediğimizde aydınlık sahnelerde gayet başarılı sonuçlarla karşılaştık ancak siyahlar konusundaki en başarılı ekranın, ThinkPad’in Glossy HD ekranı olmadığı bir gerçek. Gölgelerde ve gece görüntülerindeki detaylarda istenileni veremeyen ekran, itiraf etmeliyiz ki benzer büyüklükteki farklı markalı rakiplerinin gerisinde kalıyor. ThinkPad Edge 15’in bu eksi puanının yanına herhangi bir şekilde ısınma problemi yaşamayan ve kullanıcısına da yaşatmayan bir dizüstü bilgisayar olduğu için hemen bir de artı puan ekliyoruz.

BAĞLANTILAR
Bağlantı seçenekleri anlamında da standardı tutturmuş bir cihazdan bahsediyoruz. Bu ekran boyutunda bir Lenovo bilgisayarın üretim amacı mobil halde olan kullanıcıları mutlu etmek olamaz zaten ama eğer mecbur kalırsanız kablosuz ağlara zahmetsizce bağlanıp işlerinizi halledebileceksiniz. Bluetooth, kablolu LAN veya eSATA bağlantıları da mevcut olan cihazda en yüksek çözünürlüklü videolarınızı bile oynatabileceksiniz. Yalnız bu iş için ThinkPad Edge 15’in ekranını değil evdeki HDTV’nizin ekranını tercih etmeniz daha yerinde bir tercih olabilir. Bu basit bağlantı da kolayca gerçekleştirilebilir.

SON SÖZ
Lenovo ThinkPad Edge 15’in Lenovo ThinkVantage Toolbox yazılımıyla bilgisayarın sistem özelliklerinden virüs korunmasına, güvenlik ve ağ bilgilerinden Lenovo destek merkezine kadar bazı temel ayarlara ve verilere ulaşılmasını sağlıyor. Bu yazılım, bir destek merkezi olarak işliyor; verilerinizi ve ayarlarınızı saklayarak tek tuşla kurtarma sistemi görevi görüyor. ThinkPad Edge 15’i satın almaya giderken içiniz rahat olsun; her işinizi görebileceğiniz, oldukça sessiz çalışan, performansından da memnun kalacağınız bir cihaz.

► Detaylar sayfa 2‘de

YORUMLAR