reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo’dan çift işlemcili, çift işletim sistemli Thinkpad X1 Hybrid

Lenovo, önümüzdeki hafta Las Vegas’ta düzenlenecek olan CES 2012‘de tanıtacağı ThinkPad serisinin yeni üyelerini duyurdu. Daha ziyade iş dünyasına hitap eden seride Intel‘in Thunderbolt bağlantı arayüzüne sahip ilk Windows’lu dizüstü bilgisayar olan Lenovo ThinkPad Edge S430‘un yanı sıra T430u, 14 inçlik E430, 15 inçlik E530 ve E520 de yer alıyor. Tüm bu modellerde Intel’in 3. nesil Core serisi işlemcileri veya AMD’nin Fusion APU’ları kullanılıyor. Daha düşük teknik özelliklere indiğimizde çok daha fazla ürün karşımıza çıkıyor. Tüm bu kalabalık içinde dikkatimizi çeken bilgisayar ise çift işletim sistemli ve çift işlemcili ThinkPad X1 Hybrid oldu.
Lenovo X1 Hybrid
Lenovo, iki yıl önceki CES’te Skylight adını verdiği bir bilgisayar tanıtmıştı. Qualcomm ARM işlemci kullanan ve Linux işletim sistemiyle çalışan bilgisayar piyasaya çıkamamıştı. Ama Lenovo X1 Hybrid ile onun mirasını yaşatmak istiyormuş gibi görünüyor. Halihazırda piyasada olan X1’le hemen hemen aynı görünüme sahip olan X1 Hybrid, X1’in sahip olduğu Gorilla Glass’la kaplı ekran, kullanımı kolay klavye ve 21 mm’lik incelik özelliklerini koruyor. Ana işlemci seçenekleri arasında Core i5 ve Core i7 bulunuyor. Bellek de 8 GB’a kadar çıkarılabiliyor. Gelelim bilgisayarın hibrit oluşuna. X1 Hybrid’de, bilgisayarın ikinci işletim sistemi olan Linux’u (Instant Media Mode) çalıştırmak için bahsi geçen donanım haricinde Qualcomm’un çift çekirdekli 1.2 GHz Snapdragon APQ8060 işlemcisi, 1 GB RAM ve 16 GB ekstra depolama alanı bulunuyor. Lenovo, Linux işletim sistemi hakkında detay vermiyor ancak söylentiler bu işletim sisteminin Android tabanlı olacağı yönünde.
Lenovo X1 Hybrid
Lenovo’nun açıklamasına göre bilgisayardaki ikinci işletim sistemine, Windows 7’nin masaüstündeki bir ikonla geçiş yapılabiliyor. Yani bazı bilgisayarlarda gördüğümüz gibi açılışta iki işletim sisteminden birini seçmek söz konusu değil. Bu özelliğe sahip bilgisayarlarda, açılışta daha düşük gereksinimlere ihtiyaç duyan işletim sistemi seçildiğinde bilgisayarı tam olarak açmadan internette gezebilebiliyor veya medya oynatılabiliyor. X1 Hybrid’de bu yapılamıyor. Ancak Windows’tan Linux’a geçildiği anda ciddi bir güç tasarrufu sağlanıyor. Geçişle birlikte x86 işlemci ve sabit disk/SDD uyku moduna geçiyor. Herhangi bir veri kaybı da yaşanmıyor. Çeşitli uygulamaların ve internet tarayıcının çalıştırılabileceği Linux işletim sisteminin kullanıcı arayüzünün Lenovo’nun tabletlerinde kullandığı kutulu arayüze oldukça benzediği belirtiliyor. Bilgisayar, bu işletim sistemine geçildiğinde 10 saat pil ömrü vadediyor. Geçiş aşaması biraz sıkıntılı olacak gibi görünüyor ancak detaylar pek net olmadığı için erkenden yorum yapmamak gerek. Kapsamlı bilgiyi CES başladığında alabileceğiz. Son olarak, 2012’nin ikinci çeyreğinde piyasaya çıkacak X1 Hybrid’in Amerika fiyatının 1.599 dolar olması bekleniyor.