reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk

Bir devrin sonu; attığı tweet Elon Musk’a çok pahalıya mal oldu

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, kısa süre önce beklenmedik bir haberle gündeme geldi. Ünlü isim için hiç de hoş olmayan durumlar kapıda.

Tesla‘nın aynı zamanda kurucusu olan ünlü girişimci Elon Musk, hakkındaki yolsuzluk soruşturması kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrılacak ve kendisi ile şirketi adına toplam 40 milyon dolar ceza ödeyecek. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’ndan (SEC) yapılan resmi açıklamaya göre Musk, 45 gün içerisinde Tesla yönetim kurulu başkanlığından istifa edecek ve gelecek 3 yıl boyunca bu pozisyona kesinlikle aday olamayacak. Ünlü isim buna karşı Tesla’nın CEO’luk görevini ise devam ettirecek. Peki bu olayın arkasında tam olarak ne var? Elon Musk, geçtiğimiz ay Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Tesla’yı hisse başına 420 dolar teklifle New York borsasından çekme gibi ilginç bir plan açıklamıştı. Musk bunun için mali kaynak bulduğunu dahi iddia etmişti. İşte tam da bunun için bir soruşturma başlatan SEC, Musk’ın Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için mali kaynak bulduğuna ilişkin açıklamasının “doğru olmadığı ve yanlış yönlendirici olduğu” suçlamasıyla dava açtı. Ünlü isim aslında şirketin yönetim kurulu ve hissedarlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından Tesla’nın borsadan çekilme kararının iptal edildiğini açıklamıştı. Ancak çabuk sonuçlanan dava girişimciye oldukça pahalıya patladı. Söz ağızdan bir kere çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk ve Tesla

Musk’ın yönetim kurulu başkanlığı geçtiğimiz aylarda da tehlikeye girmişti. Şirket hissedarından Jing Zhao, hatırlarsınız girişimcinin başlanlıktan alınmasını talep etti. O zaman şirketin ilk zamanlarında yönetim kurulu başkanı ve CEO’luğu birleştirmenin faydalı olduğunu belirten Jing Zhao, artık firmanın olgunlaştığını belirtmişti. Bu yüzden Tesla’nın başına “bağımsız” bir yönetim kurulu başkanının geçmesini uygun gördüklerini söyleyen Zhao, bu amacına ulaşamadı. Düzenelenen hissedarlar toplantısında yapılan oylama ile Elon Musk‘ın yönetim kurulu başkanlığına devam etmesi kararı alındı.

İlginizi Çekebilir

Tesla’nın yaptıklarını gösteren video