reklamı kapat

POPÜLER

DB4

DB4 GT Zagato

Bir efsane yeniden doğuyor: Aston Martin DB4 GT

Aston Martin DB Serisi’nin efsaneleri arasında yer alan DB4 GT’yi tekrar canlandırıyor.

Baktığımız zaman bizlere bir mücevheri andıran otomobillerin, verdiği keyfin tarifi ne kadar zor ise Nereden Nereye serimizin konuklarından biri olacak olan Aston Martin DB efsanesinin, 1958–1963 yılları arasında üretilen DB4 GT versiyonun tekrar üretileceği haberini sizlerle paylaşmakta işte bu kadar keyifli ve tarifi zor. Aslında buna benzer bir hamleyi Kasım ayı içerisinde düzenlenen Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında Jaguar’dan görmüştük. Jaguar’ın LeMans yarışlarında dominant olduğu zamanlarda kullanılan D-Type‘ın yol versiyonu olan ve 1954 ile 1956 yılları arasında ürettiği XKSS modelini tekrar üreteceği haberini sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de diğer bir efsanenin yeniden doğuşuna şahit oluyoruz.

astondb43
Aston Martin’in 1959 ile 1963 yılları arasında ürettiği DB4’ün yarışlarda kullanılan modeli olan DB4 GT, standart modele göre daha hafif ve güçlü yapısıyla dönemin yarış organizasyonlarında Jaguar başta olmak üzere diğer üreticilerle kıyasıya bir mücadele içerisindeydi. 3.7 ve 3.8 litrelik motor seçeneklerine sahip olan DB4’te silindir başına iki bujiyle birlikte Weber’in karbürator sistemi yer alıyordu. DB4’ün o dönem verilen değerlerine baktığımızda 302 beygir güç, 243 km/s maksimum sürat ve 6.1 saniyelik 0-100 değeriyle karşılaşıyoruz.

astondb45
Toplamda 75 adet üretilen DB4 GT’yi, 2017 yılı itibarıyla 25 adetlik sınırlı rakam ile tekrar üretme kararı alan Aston Martin, yeni modeli de tıpkı 1959 yılında olduğu gibi İngiltere’de yer alan Newport Pagnell tesisinde üretecek. Bu tarz detaylarla birlikte otomobil üreticilerin köklerine bağlılığını ve geleneklerinin devamlılığına bağlılılarının ne derece sıkı olduğunu bir kez daha görme şansımız oluyor. FIA’nın modernize edilmiş kurallarına göre üretilecek olan 2017 DB4 GT’lerin toplam ağırlığının 1.227 kg civarında olacağı ve altı silindirli motorun görev yapacağı açıklandı. Bu motorla birlikte yine Weber’in karbürator sistemi model dahilinde görev yaparken tüm motor komponentleriyle birlikte 333 beygirlik bir gücün elde edilmesi planlanıyor. Dört ileri manuel şanzıman ile kombin edilecek olan DB4 GT’de ön süspansiyon sistemi bağımsız yapıdayken arka tarafta coil spring (helezon) yapıda süspansiyonlar görev yapacak. Sadece 25 adet üretilecek olan bu otomobile sahip olmak isteyenlerinse 1.9 milyon dolarlık bir miktarı gözden çıkarması gerekiyor. Aston Martin siparişlerin ardından teslimatların 2017 yazından itibaren başlayacağını açıkladı.