reklamı kapat

POPÜLER

Bir hoparlör, bir lamba, yüksek teknoloji ve zarafet bir arada: Cromatica [Video]

Evet, evlerimizde yüksek teknoloji ürünü cihazlar görmek ve teknolojinin tüm kolaylıklarından yararlanmak istiyoruz. Ancak daha da önemli olan ve teknoloji şirketlerinin çoğu tarafından ihmal edilen bir nokta var: Tasarım. İnsanlar ne evlerinde, ne ceplerinde, ne de bileklerinde laboratuvar çıktısı gibi duran bir ürün istiyor. İtalyan Digital Habits, bu durumun farkında olan firmalardan biri olarak bizlere yeni kablosuz hoparlör ve aydınlatma cihazını sunuyor.

Cromatica, her haliyle ben Avrupalıyım diyen, önü masa lambası, arkası hoparlör olarak tanımlayabileceğimiz hibrit bir cihaz. En önemli özelliği tasarım ve teknolojiyi bir araya getirebilmesi olan Cromatica, akıllı telefon uygulaması ile de birleşince yeteneklerini ortaya çıkarmaya başlıyor. Bluetooth 4.0 bağlantısı sayesinde akıllı telefon ile kablosuz olarak eşleşen cihaza müzikler de buradan aktarılıyor. Uygulama içerisinde çok farklı ses ve ışık programları bulunuyor. Kullanıcılar, ortama ve diledikleri ambiyansa göre bu programlar arasında seçim yapabiliyor.


DOKUNMAYA VE HAREKETE DUYARLI KONTROL SİSTEMİ
Cihazın üzerinde dokunmaya ve harekete duyarlı bir alan bulunuyor. Bu alan üzerinden kullanıcılar, Cromatica’da bulunan 250 lümen ışık gücündeki iki bağımsız aydınlatma sisteminin renklerini ayrı ayrı değiştirebiliyor, bağlı konumda iken telefona gelen aramaları yanıtlayabiliyor, sesi açıp kapayabiliyor. Cihazın o anki kullanım şekline göre dokunmatik alanın fonksiyonu da değişiyor. Cromatica’nın iki güçlü hoparlörü, 3 inç büyüklükte bir woofer’ı ve 1,5 inç büyüklüğünde bir adet tweeter’ı bulunuyor. Cromatica’da kullanılan sert plastik malzeme de titreşimleri minimuma indirerek sesin daha temiz aktarılmasını sağlıyor.


UYANDIRMA IŞIĞI VE ALARM BİR ARADA
Birden fazla Cromatica’nın birbirine bağlanmasına da olanak veren link sistemi sayesinde kullanıcılar daha güçlü bir ses sistemi ve ambiyans elde etme imkanına sahip oluyor. Cromatica’nın yetenekleri arasında alarm kurulan saatte dinç ve doğal şekilde kalkabilmek için güneşin doğuşunu taklit eden uyandırma ışığı ve müziği de bulunuyor. Ayrıca arkaya yerleştirilen bir adet USB çıkışı da akıllı telefonu şarj etmek için kullanılabiliyor.


AÇIK KAYNAK KODLU YAZILIM
Cromatica’nın değerini artıran bir diğer unsur ise açık kaynak kodlu olması. Arduino tabanlı yazılımı tüm kullanıcılar tarafından güncellenebiliyor, geliştirilebiliyor. Böylece cihazın yeteneklerini artırmak için üretici firmanın insafına kalınmıyor. Hayata geçebilmesi için 20 bin euro desteğe ihtiyacı olan Cromatica, Crowdrooster üzerinden destek topluyor. 149 euro destekte bulunarak Ekim 2014’te gönderimine başlanması planlanan cihazlardan bir tanesi için ön sipariş verilebiliyor. Firma şu an için destek yolunu yarılamış görünüyor.

VİDEO

YORUMLAR