reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes

Bisiklet, scooter ve daha fazlası için güvenlik; “Mercedes Yan Bölge Asistanı” nasıl çalışıyor? [Video]

Elektrik dokunuşu üzerinden trafikte varlığını iyice artıran bisiklet ve scooterlar, Mercedes tarafından kamyonlarda sunulan yeni destekle fark edilecek.

Ulaşımda çevre bilincinin artmasıyla birlikte her geçen gün trafiğin daha büyük bir parçası haline gelen bisiklet ve scooterlarda da elektrik gücünün rüzgarları esiyor. Bireysel sahiplenmenin yanında, kullanım hizmeti veren şirketlerde de ciddi bir artış söz konusu. İşin içerisine teknolojinin otomobil ve kamyonlara gelen etkili dokunuşunu kattığımızda, üreticilerin kendi içlerinde geliştirdikleri donanımlarda bu çerçeveleri baz almasını bekliyoruz. Özellikle kamyonlarda ciddi bir kör nokta tehlikesi yaratan bu problemin çözümü için karşımıza çıkan Mercedes, probleme Yan Bölge Asistanı ile çözüm üretiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes, sistemin pek çok kamyona entegre edilebileceğini açıkladı

Yeni jenerasyonlarıyla birlikte geleneksel aynalara vedan eden Arocs ve Actros modellerinde sunulan bu donanım temelinde sensörlerle birlikte kamera desteği var. İlk adımda bisikletçi, yaya ve yol işareti algılama odaklı olarak geliştirilen sistem için yapılan son dokunuşların ardından artık doğrudan elektrikli scooterlar da tespit edilebiliyor. “Sideguard Assist” olarak listede yer alan donanım, aracın yanında bulunan hareketli veya sabit nesneleri tespit etme yeteneğine sahip. Böyle bir durumda, sistem ilk önce sürücüyü görsel uyarılar üzerinden bilgilendirmeye başlıyor. Aynaların yerini alan kamera sisteminin kokpitteki ayağı olan yolcu tarafındaki MirrorCam ekranı üzerinden gösterimi yapılan uyarının ardından eğer çarpışma riski algılanırsa, ekran tekrar tekrar kırmızı şekilde yanıp sönmeye başlıyor. Yaklaşık 19 metre uzunluğa sahip tüm kamyon ve çekicilere entegre edilebileği söylenen güvenlik asistanının bir kaza riskini hatırı sayılır oranda düşürmesi bekleniyor.