reklamı kapat

POPÜLER

Nikola Tre

Ortalığı karıştırmaya geldi; elektrikli Nikola Tre, IVECO ortaklığıyla Avrupa’da!

IVECO gibi önemli bir desteği arkasına alarak Avrupa’ya girmeye hazırlanan Nikola Tre, ilk teknik özellikleriyle karşımızda.

Binek otomobil dünyasıyla paralel şekilde değişim içerisinde olan kamyon ve çekiciler sınıfında her geçen gün elektrik gücünü daha çok hissetmeye başlayağız. İlk olarak geçtiğimiz yıl içerisinde Avrupa’ya gelmeye hazırlandığı duyurulan Nikola Tre, Amerika’dan doğan ve bu ve furyanın iddialı temsilcilerinden olacağını hissettirmişti. Yaklaşık üç ay öncesinde Avrupa pazarına açılış sürecinde IVECO ortaklığını duyurarak arkasına önemli bir desteği alan şirket, bugünlerde satışa hazır Tre versiyonuyla sohbetlere konu olacak. Tasarım bazında IVECO’nun S-Way modeli üzerine geliştirildiği görülen aracın, Nikola için ufak değişimler geçirdiğini görüyoruz. Çekicinin elektrik altyapısı ise şirketin içerisinde geliştirdiği teknolojiyi üzerinde taşıyacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nikola Tre teknik özellikleri

Aracın teknik özelliklerine baktğımızda farklı kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillenecek versiyonlar karşımıza çıkıyor. Şu aşamada 644 beygir güç ve 1.800 Nm tork üreten versiyonu üzerinden Avrupa pazarında öne çıkarılacağını gördüğümüz Tre’nin çekiş desteği de yine değişiklik gösterecek. Temel bazda 18 tona kadar destek sağlayabilecek olan aracın üst noktada 26 tona erişim sağlaması bekleniyor. İşin menzil kısmı ise şu aşamada 400 kilometre olarak karşımıza çıkıyor. Kasım ayında tanıtımı gerçekleştirilen Amerikan versiyonunda Tre’nin 500 kilometreden başlayıp 1.200 kilometre kadar esneyebilen menzil sunabileceği söylendiğini düşündüğümüzde bu kısım biraz daha kafa karıştırıcı olabiliyor. Halihazırda tüm versiyon ve teknik detayları paylaşılmayan proje, üzerinde yapılacak son değişikliklerle birlikte önümüzdeki yıl tekrar karşımızda olacak. Hanovver Ticari Araç Fuarı’nda sergilenecek olan Tre’nin sipariş usulü ilk teslimatları ise 2021 yapılacak.

İlginizi çekebilir

3D yazıcı ile hazırlanan elektrikli araç