reklamı kapat

POPÜLER

Isuzu

Isuzu FL IR ile markanın tasarım ve sürücüsüz kamyon geleceği [İlk Bakış]

Japonya’da düzenlenecek fuarda sahneye çıkarılacak olan Isuzu FL IR, son dönemlerde akıllarda yer edinen özel tasarımlar arasında yer alacak.

Birkaç gün öncesinde yeni jenerasyon D-Max‘i karşımıza çıkararak büyük bir ilgi toplayan Isuzu, yaklaşmakta olan Tokyo Otomobil Fuarı‘nda da adından söz ettirmenin hazırlığı içerisinde. Süreç içerisinde Daihatsu, Suzuki ve Nissan gibi markalardan gördüğümüz konseptler arasında dahil edeceğimiz bu projeyi ayıransa içerisinde bulunduğu sınıf olacak. Markasının otonom kamyon geleceğini temsil eden Isuzu FL IR, D-Max ile birlikte ciddi şekilde ümit veren tasarım değişimiyle ilgili heyecanın diri tutulmasına büyük etki sağlayacak. Projeyle ilgili şimdilik herhangi bir teknik detay paylaşmayan resmi kaynaklar ise, verdiği ilk görseller üzerinen tasarıma odaklanılmasını tercih ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Isuzu FL IR projesinden ilk öne çıkanlar

FL IR projesi, bu yılki Hannover Ticari Araç Fuarı‘nda Ford imzasıyla tanıtılan konsept kamyon kadar akılda kalıcı olma nitelikleri üzerine kurulu. Tasarımcıların kullandığı temel parçaların bu noktada çok keskin çizgilerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Gerek mavi renk olarak tercih edilen LED farlarının tasarımı, gerekse ön yapıdaki iki kademeli bölümler bu zamana kadar örneğini çok fazla görmediğimiz parçalar arasında. Geleneksel ayna yapısının kameralarla değişmesinden ötürü de genel dizilim içerisinde tek parça ve bütünsel bir dinamizmin yakalanmış durumda. Nitekim marka tasarımcılarının “ürünü geliştirirken deniz canlılarının hareketlerinden ve köpekbalığının çizgilerinden faydalandık.” sözleri de genel felsefeyi anlamak için yeterli. Kokpit yapısı sürücüsüz teknoloji deneyimi hesaba katılarak geliştirilen FL IR, kısa süre içerisinde daha detaylı şekilde karşımızda olacak.