reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk LOG Tasarım

Bitcoin çöküşünden Tesla da ciddi şekilde etkilendi

Kripto para dünyasının en üstünde bulunan bitcoin, son günlerde büyük bir düşüş görüyor ve bundan Tesla da etkileniyor.

Kaçıranlar için iki gün önce kripto para birimi bitcoin, Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü ve 25 bin dolara kadar geriledi. Şu an 20 bin dolar seviyesinde gezen ve daha düşmesi beklenen para birim, bu durum nedeniyle Tesla şirketini de etkiliyor çünkü Tesla’nın büyük bir bitcoin yatırımı bulunuyor. Hesaplamalara göre Tesla’nın bu düşüşten şimdilik tam 500 milyon dolarlık kaybı bulunuyor. 2021 yılında bitcoin’e 1,5 milyar dolar yatırım yapan firma, zaman içerisinde bu yatırımını ciddi şekilde artırdı ancak yaşanan son düşüş kazancı bir anda tersine çevirdi. Elbette Tesla’nın bu 500 milyon dolarlık kayıp nedeniyle batması beklenmiyor ancak büyük şirketler ve yatırımlar için kripto paralar halen çok riskli bir seçenek konumunda yer alıyor. Son gelişmeler bunu açık olarak ortaya koyuyor.

Bir süre bitcoin ile “Model” serisi otomobil modellerinin satışını yapan ancak daha sonra kripto paraların çevreye olan zararı nedeniyle bundan vazgeçen Tesla, gelen bilgiye bakılırsa şu an elinde 905 milyon dolarlık bitcoin barındırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kripto para dünyasında herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Bunu hep söylüyoruz ve söylemeye de devam edeceğiz. Bu dünyaya elinizdeki tüm yatırım ile girmeyin, eğer giriyorsanız da anlık büyük düşüşlerde endişeye kapılmayın.

Hep karşımıza çıktığı üzere ibre çok hızlı şekilde tersine dönebiliyor. Bitcoin, son 1 yıl içerisinde en yüksek 68 bin doları gördü, bu seviyeyi yıl bitmeden tekrar görme ihtimali bulunuyor. Ancak durum çok daha kötü hale de gelebilir.

Bitcoin ve Tesla durumları bu da dikkatinizi ilginizi çekebilir: Ferrari’nin nefes kesen otomobili ile tanışın