reklamı kapat

POPÜLER

TVS Zeppelin Concept

Biyometrik anahtar teknolojisiyle sahibini tanıyabilen hibrit motosiklet: TVS Zeppelin Concept

19 Şubat 2018

Ülkesinin en önemli motosiklet üreticilerinden birisi olan TVS, Zeppelin Concept ile önümüzdeki yıllara yansıyacak planlarını sergiledi.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi‘de düzenlenen Auto Expo 2018, KIA’nın yeni konsept projesi SP‘nin öne çıktığı bir organizasyon olarak akıllarımızda yer edindi. Bunun yanı sıra Hindistan tabanlı DC Design‘ın takdir toplayan süper otomobil projesinin de sergilendiği fuarın, motosiklet ayağında da önemli bir ziyaretçisi oldu. Ülkenin en önemli üç üreticisinden biri konumunda olan TVS‘in imzasını attığı bu motosiklet, hibrit teknolojisiyle katılımcılar kadar bizim de dikkatimizi çekmeyi başardı. “Zeppelin Concept” adıyla tanıtımı gerçekleştirilen proje yeni nesil güç ünitesinin yanı sıra sahip olduğu donanımlarıyla da, motosiklet meraklılarının bir an önce gerçeğe dönüşmesini isteyeceği bir model.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seri üretime geçecek mi?

Türkiye’de de hizmet veren motosiklet markalarından birisi olan TVS’in geleceğini simgeleyen Zeppelin Concept’in sınırlı olsa da teknik detaylarını aktarmaya başlayalım. Motor bölümünün geleneksel kısmında 20 beygir güç ve 18,5 Nm tork üreten 220cc‘lik tek silindirli bir makine kullanılıyor. Elektrik kısmında, motora entegre edilmiş patentli bir jeneratör sistemine yer veren TVS mühendisleri, 1.200W‘lık elektronik asistan desteği sunan motorun ihtiyaç duyulan her anda devreye girdiğini belirtiyor. Sistemin batarya bölümünde ise rejeneratif yapıda 48V’luk lityum-iyon ünite var. Beş ileri şanzımanla kombin edilen bu ünite ile birlikte modelin çıkabildiği maksimum sürat değeri ise 130 km/s olarak açıklandı.

Donanım olarak da nispeten yenilikçi parçaların kullanıldığı gördüğümüz TVS Zeppelin Concept’te; LED ışıklandırma grubu, sürücüsünü tanıma yeteneğine sahip olan biyometrik anahtar, ön bölüme entegre edilmiş aksiyon kamerası gibi özellikler dikkat çekiyor. Seri üretime geçişi için önümüzdeki iki yıllık bir sürecin işaret edildiği konsept projeyle ilgili görüşlerinizi bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.