reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry’nin kare ekranlı akıllı telefonu Passport, eylülde satışta

Akıllı telefon pazarında epey gerilerde kalsa da nedense bir türlü iflas etmeyen, ancak son nefesini her an vermesi beklenen BlackBerry, bu yıl piyasaya sürdüğü Z3’le kendini biraz toparlar gibi oldu. Düşük maliyetli Z3 akıllı telefon için beklenenin çok üstünde talep aldığını açıklayan Kanadalı firma, kazandığı ivmeyi sürdürmek için bu yıl seriye yeni modeller de ekleyecek. Ancak yeni açıklanan BlackBerry Passport, gelmiş geçmiş en tuhaf akıllı telefonlardan biri olabilir.

Daha önce “Windermere” adıyla anılan Passport’un kare ekranını gösteren fotoğraflar internete düşmüştü, yine de görüntülerin doğru olmayabileceği ihtimali üzerinde durup ciddiye almamayı tercih etmiştik; BlackBerry bu kadar kullanışsız bir tasarımla karşımıza çıkmazdı herhalde. Ancak firma ne yapıp edip bizi yalancı çıkardı; asla vazgeçemediği QWERTY klavyesini de kare ekranına dahil edip Passport’u görücüye çıkardı.

4,5 inçlik kare ekran, 1440×1440 çözünürlüğe sahip olsa da şimdilik dikkati çeken diğer özellikleri pek iç açıcı görünmüyor. Tablet görünümlü ekranın altında yer alan ve jestlere duyarlı özellikte olduğu tahmin edilen klavye, önceki BlackBerry klavyelerinden daha kısa ve geniş.

Telefonla ilgili şimdilik başka bir açıklama yapılmadı; ancak Samsung Galaxy Note 3’ten bile daha geniş bir ene sahip olan bu telefonun hangi kitleye hitaben üretildiğini anlamak zor.  Ancak BlackBerry klavyeli bir tablet gibi görünen cihaz konusunda kendinden epey emin görünüyor. Bakalım Passport firmanın beklentisini gerçeğe çevirebilecek mi.