reklamı kapat

POPÜLER

BMW X7

BMW cephesinden X6 ve X7 için ilginç planlama

Elektrik ünitelerin yanına hidrojen yakıt hücresini de alternatif olarak gören BMW, X6 ve X7 ile önemli bir pilot program başlatacak.

BMW yetkilileri son zamanlarda daha çok yoğun eleştiri altında olduğu “abartılı böbrek tasarımı” konusundaki görüşleriyle gündeme geliyor. Yapılan son açıklamalarla bu yapının beğenildiğini söyleyen ekip için şimdilik ortada bir sorun yok gibi. Bu tartışmalardan artık uzaklaşmak isteyen markanın gelecek planlarıyla ilgili ortaya çıkan detaylar gündemin yönünü değiştirebilecek kuvvette. AR-GE Departman Başkanı Klaus Froehlich’in kısa süre önce Auto News Europe‘a verdiği röportajda ortaya çıkan bu planlamada, X6 ve X7 için hidrojen yakıtlı versiyonların pazara sunulacağını görüyoruz. Toyota ile ortak geliştirilen teknolojinin asfalta ilk yansımaları olacak bu üniteler, elektriğin yanında markayı başka bir alanda da söz sahibi yapabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BMW ve Toyota maliyeti düşünmek için çalışıyor

Froehlich’in açıklamaları arasında ilk dikkatimizi çeken şey, Toyota ortaklığıyla birlikte yapmak istedikler şey. Hidrojen yakıt hücreli ünitelerin şu aşamada elektrikli araçlara oranla on kat daha maliyetli olduğunu söyleyen başarılı yönetici, önümüzdeki 5 yıl planlarında bunu minimalize etmeye odaklanacaklarını ifade ediyor. X6 ve X7 üzerinden pilot programı başlatacaklarını da söyleyen Froehlich, araçların bu versiyonlarla ne zaman üretime geçeceğiyle ilgiliyse net bir tarih veremeyeceğinin altını çiziyor. Önümüzdeki süreçte ağır ticari araçlarının da hidrojen yakıt hücre mimarisiyle daha ön planda olmasını bekleyen BMW, konuyla ilgili daha geniş kapsamlı hamleler yapacağını da net şekilde hissettiriyor.

İlgili video

BMW X6 tanıtımı