reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW, CES 2024 kapsamında araçları için mevcut ve gelecek çalışmalarını duyurdu

Almanya merkezli dev üreticilerden BMW, CES 2024 kapsamında araçları için mevcut ve gelecek çalışmalarını duyurdu.

Dev üretici BMW, ABD’de düzenlenen CES fuarlarında her zaman önemli duyurular yaptı ve bu konuda CES 2024 fuarı da es geçilmedi. Firma CES duyuruları kapsamında ilk olarak oyuna odaklandı. Buna göre BMW Operating System 9 / iDrive 9 işletim sistemini merkeze alan BMW araçlara yakında herhangi bir Bluetooth destekli oyun kontrolcüsü bağlanabilecek (İki tane) ve böylece araç içindeki oyunlar park halinde rahatlıkla oynanabilecek. Aynı zamanda araçları içerisinde sunduğu çevrimiçi / normal video çözümlerini de Operating System 8.5 ve Operating System 9 işletim sistemli araçlar için çeşitlendireceklerini belirten firma, biraz daha uzak gelecek için de adımlar atıyor. Burada özellikle artırılmış ve karma gerçeklik adımları dikkat çekiyor, firma kullanıma oldukça hazır hale getirdiği altyapı sayesinde gerçek dünyaya sanal objeler yerleştirebiliyor. Bunun için AR gözlüklerden yardım alan BMW, süreçte şu an Xreal Air 2 AR gözlükler ile demo gösterimi yapıyor, altyapıda spesifik olarak gerçek yollara eklenen sanal işaretçiler ile navigasyona yani yönlendirmeye odaklanıyor. CES 2024’te ilk kez 2022 yılında duyurduğu kendi özel sesli asistanını oluşturmak adına Amazon’un Alexa temelli teknolojilerini kullanarak önemli bir aşamayı geride bıraktığını da belirten BMW, süreçte Alexa için geliştirilen yeni LLM’i (Büyük Dil Modeli) kullanıyor ve gelecekte araç içi sesli asistanının kişilere büyük yardımlarda bulunacağını belirtiyor. Firma hepsine ek olarak araçlarının uzaktan kontrol edilmesine imkan tanıyacak, bu temelde gerçek kişiler özel simülasyon donanımlarından yardım alarak, araçların parkını sizin yerinize düşük gecikmeli internet bağlantıları aracılığıyla gerçekleştirebilecek.

BMW bundan önce katı hal odaklı bir test ile çok ses getirmiş, şirket iX modelinde neredeyse 1.000 km menzil sunabilen bir pili test etmişti. Geçtiğimiz aylarda duyduğumuz bu çalışmanın arkasında BMW ile Our Next Energy (ONE) firması yer alıyordu. Bu ortaklığın temelinde de spesifik olarak ONE tarafından geliştirilen özel bir pil paketi bulunuyordu. Bu daha önce Tesla’lar üzerinde de gösterilen pil paketi için firma şunu açıklamıştı: “ONE’ın benzersiz uzun menzilli Gemini teknolojisi, lityum kullanımını yüzde 20, grafit kullanımını ise yüzde 60 oranında azaltıyor ve aynı zaman nikel ile kobalt kullanımını de en aza indiriyor. Bunu yaparak ONE, çevresel etkiyi önemli ölçüde azaltabilen daha sürdürülebilir bir enerji depolama teknolojisi yaratıyor.”

Açıklamaya göre iki farklı kimyasal yapıyı bir araya getiren pil (LiFePoc ve LiMnO), bu sayede çevreci kalarak birim alanda yüksek menzil sunuyor. BMW ile Our Next Energy, yapacakları testler kapsamında elektrikli SUV modeli iX üzerinde tam 965 km tek şarj menziline ulaşmayı hedefliyordu ve bugün öğrendiğimiz kadarıyla bu konuda başarıya ulaşıldı. Gemini’yi Tesla Model S üzerinde test ettiğinde 1.210 km’ye ulaştığı aktarılan Our Next Energy (ONE), hazırladığı altyapıda kısa mesafeli yolculuklar için farklı bir tür hücre ve daha uzun menzilli yolculuklar içinse daha yüksek yoğunluklu bir hücreyi bir araya getiriyor.

iX’in normalde 71-kWh pil paketi ile 414 km, 105-kWh pil paketiyle ise 630 km menzil sunduğu aktarılıyor. ONE’ın araca sorunsuz olarak yerleştirmeyi başardığı 710 kg’lık pil paketi ise 185-kWh seviyesinde ve bu sayede tam 1.000 km’ye oldukça yaklaşılabiliyor. ONE, Gemini pil tasarımını ticarileştirme odağında geliştirmeye devam edeceklerini belirtiyor, yani sistem henüz BMW tarafından dahi gerçek kullanıma alınmıyor.

BMW hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

İLGİLİ HABERLER