reklamı kapat

POPÜLER

BMW, elektrikli X3’ün ardından MINI’nin geleceği için de Çin’i seçti

Kısa süre önce iX3 ile ilgili önemli bir adım atan BMW, elektrikli MINI modellerinin üretimiyle ilgili de önemli bir anlaşma gerçekleştirdi.

Yenilenmekte olan ürün gamındaki elektrikli otomobil modeller için planlama içerisinde olan BMW, üretim tesislerinin konumları için de karar işlemlerini başlattı. Geçtiğimiz hafta içerisinde modeli iX3‘ün küresel pazarda satışa sunulacak tüm versiyonlarını Çin’de üretme kararını duyuran marka, şimdi de MINI cephesine geçti. Halihazırda ilk tamamen elektrikli modeli için test aşamasında olan MINI, 2017’de gösterimini gerçekleştirdiği konsept proje üzerinden yürüyor. Henüz menzil ve şarj süresi gibi rakamları muallakta olan MINI Electric için tanıtım ardından hızlı bir üretim modellemesi planlanıyor. Bu felsefe üzerinden yapılan anlaşma ise bizleri yine Çin‘e çıkarttı. Pazarın en önemli üreticilerinden birisi olan Great Wall ile anlaşma imzalayan BMW, süreci resmi olarak işleme koymuş oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pazarda büyüme bekleniyor

Ülkenin Jiangsu bölgesinde yer alacak yeni bir tesisle birlikte gerçekleştirilecek olan elektrikli MINI modelleri, ortaklığın Spotlight Automotive adını verdiği isimle ihraç edilecek. Anlaşmayla ilgili masada görünen detaylara baktığımızda her iki tarafında elde edilen gelirden yüzde 50‘lik pay bölüşümü yapacağını görüyoruz. Aynı zamanda pazara Great Wall üzerinden sunulacak diğer araçlar için de bu tesisten destek alınacak. Anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulunan BMW CEO’su Harald Krüger; ” Bu stratejik ortaklık gerek BMW gerekse Great Wall Motors için karşılıklı olarak kazancın sağlanacağı sonuçlar doğuracak.” diyerek emisyonsuz araç üretimindeki hedeflere ulaşma konusunda önemli bir adım attıklarını ifade etti. Geçtiğimiz yıl Çin pazarında yaklaşık 560.000 adet otomobil satan BMW’nin en büyük kaynaklarından birisi de burası. MINI satışlarının da hiç fena olmadığı Çin’de bu ortaklıkla birlikte yeni rekorların da kırılması bekleniyor.