reklamı kapat

POPÜLER

Böbrek hastaları için giyilebilir yapay böbrek yolda

Genellikle tüketici eğilimine yönelik kullanım şekilleri ile karşımıza çıkan giyilebilir teknolojiler, kimi zaman bilimsel fikirlerle de buluşabiliyor. İşte bu buluşmalardan biri böbrek yetmezliği hastaları için geliştirilen giyilebilir yapay böbrek.

ABD’de kısa zaman sonra bir onay kurumu olan FDA tarafından onaylanması ve bunun ardından da böbrek yetmezliği hastaları ile buluşması beklenen giyilebilir yapay böbrek (Wearable Artificial Kidney), 2008 yılında başlayan bir bilimsel projenin geldiği nihai nokta olma yolunda.

Böbrek hastaları için diyaliz makinesini adeta belde taşınabilir bir aygıta dönüştüren bu teknolojik aygıt, 4,5 kg ağırlığıyla kolay taşınabilme avantajı ile dikkat çekiyor. Böylelikle böbrek hastalarını uzun saatler boyunca bir diyaliz makinesine bağlı tutan işlem, tedavi olunurken iş ya da okullara gidebilecek forma kavuşuyor. Hastaların giyilebilir yapay böbrek ile birlikte hayatlarına diyaliz makinelerinin sınırlamaları olmaksızın devam edebilmeleri amaçlanıyor.

Klinik deneyleri devam eden proje, FDA onayı aldığı taktirde satışa sunulacak.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Böbrek hastaları için giyilebilir yapay böbrek yolda” için 3 cevap

 1. Ismail Ozan Izci dedi ki:

  bak işte bu konu çok önemli.

  Mesela; honda otomobil üreticisi olduğu halde, yaşlılara yardım etme amaçlı asimo yu geliştiriyor yıllardır. Bunun gibi dev firmalar, ki mesela böyle bir iş için en uygun samsung olurdu sanırım, çünkü aynı anda birbiriyle alakasız bir çok dalda ürünleri var adamların, bu işler için biraz bütçe ayırsa, ufacık cep telefonlarına dünyaları sığdırdıkları gibi, insanlık adına ne faydalı işler yapacaklar ya, olmuyor işte. Sahip oldukları beyin takımıyla ve müthiş teknolojiyle, bu adamlar ne yapıyorsa, on kat iyisini ve uygun fiyatlısını da yapacaklarına eminim.

 2. Ertuğ dedi ki:

  Okurken mutlu oldum doğruyu söylemek gerekirse.

 3. George Kelvin dedi ki:

  Ben isim Irrua Uzmanı Hastanesi doktor biri tarafından Dr Rex Kelvin değilim, ben nasıl çalıştığını ve biz satın alma ve örneğin insan organlarının satış için yıl için yeniden başladığını internette reklamı için hastane yönetimi tarafından fırsatı verilecektir var Eğer orada bu teklifi ilgilenen varsa böbrek, aşağıda e-posta adresinden hastane irtibata geçmekte tereddüt etmeyiniz: irrua uzman hastane organları Cerrahi uzman olan ve bir donör olarak o riski yoktur ..
  Ve bu bizim e-posta:
  irruaspecialisthospital20@gmail.com