reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone 4

iPhone 4 almak için böbreğini satan gencin başına gelenler

Teknoloji devi Apple‘ın iPhone modelleri uzun yıllardır “ancak böbreğimi satarak alabilirim” esprisiyle gündeme geliyor. İşte bunu iPhone 4 için gerçeğe dönüştüren bir genç ve başına gelenler gündemde bulunuyor.

iPhone modelleri her zaman yüksek fiyat etiketleriyle satılan cihazlar arasında yer alıyor. Şu an 1.000 dolar seviyesine gelen modeller, yukarıda da dediğimiz gibi hep bir “böbrek” esprisiyle karşımıza çıkıyor. Elbette çoğu kişi iPhone almak için böbreğini satmıyor. Ancak bunu 2011 yılında 17 yaşındayken iPhone 4 için yapan birisi bulunuyor. İşte bu kişi Çin’de yaşayan Xiao Wang. Şu an 24 yaşında olan Wang, ailesinin durumu olmadığı için böbreğini 2011’de 3.200 dolara satıyor ve kendisine bir iPhone 4 alıyor. Okuduğu okulda statü simgesi haline gelen telefon için böbreğini feda eden genç, tek böbrekle hayatına devam edeceğini düşünüyor ancak temiz olmayan bir ameliyathanede yapılan operasyon sırasında enfeksiyon kapıyor. İşte bundan sonra durum hiç de iyiye gitmiyor. Tek kalan sağlam böbreğine zarar vererek ailesini büyük bir hastane masrafına sokan ve hayatının büyük bölümünü (Tam 7 yıl olmuş) diyaliz tedavisi için yatakta geçirmek zorunda kalan genç, bana yeter dediği böbreğiyle hayatını sürdürmekte oldukça zorlanıyor.

Apple iPhone 4

Apple iPhone 4 satışa çıktığı zaman gerçekten çok ses getirmişti

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 4 için böbrek satmak!

Doktorlar Xiao Wang için bundan sonra normal bir yaşam sürmeyecek diyor. Hayatının sonuna (Yaşam süresinin çok kısaldığı da belirtiliyor) kadar sürekli olarak diyalize girmek zorunda kalacak genç, gerçek anlamda hayatının hatasını yapmış görünüyor. Xiao Wang olayıyla geçici zevkler ve prestij elde etme uğruna aptalca şeylerin yapılmaması gereği bir kez daha gözler önüne seriliyor. Bunun için özellikle ebeveynlere ve öğretmenlere büyük iş düşüyor. Gençleri ve çocukları mutlaka iyi eğitmek ve doğruya mantık çerçevesinde yönlendirmek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Elon Musk’ın gelecek hayali