reklamı kapat

POPÜLER

Boeing CST-100 Starliner

Boeing Starliner, sorunlar nedeniyle ISS’ten halen ayrılamadı

Boeing Starliner uzay aracını merkeze alan ilk insanlı kalkış, yapılan birden fazla erteleme sonrasında gerçekleştirilmişti.

Boeing Starliner halen Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kenetli durumda ve uzay aracının ne zaman geriye döneceği bilinmiyor. Çünkü Starliner’da önemli sorunlar bulunuyor. Aktarıldığı kadarıyla Starliner’ın tahrik sistemini basınçlandıran helyum sisteminde beş ayrı sızıntı bulunuyor. Ayrıca Starliner’ın istasyona yaklaşırken taşıdığı 28 reaksiyon kontrol sistemi iticisinden beşinde arıza çıktığı söyleniyor. Bu yüzden ayrılma gecikiyor, konuda bir açıklama yapan NASA ise verilerin gözden geçirmek için Starliner’ın dönüşünü süresiz olarak ertelediklerini duyuruyor. Normalde dönüş için 26 Haziran hedefleniyordu ancak sorunlar endişe yaratıyor ve NASA istasyonu riske atmak istemiyor. Görevin ilk aşaması  yani kalkış hakkında Boeing kendisi şunları aktarmıştı: “NASA astronotları Barry “Butch” Wilmore ve Sunita “Suni” Williams Boeing Starliner ile yörüngeye fırlatılan ilk insanlar oldular ve 10:52’de Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’nden havalanarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) 25 saatlik bir uçuşa başladılar. Fırlatma, NASA-Boeing Starliner Mürettebat Uçuş Testinin (CFT) başlangıcını simgeliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik Başkanı ve CEO’su Ted Colbert, yaptığı açıklamada “Bu mürettebatlı uçuş testi ile astronotlar Wilmore ve Williams’ın Boeing’in Starliner’ını Uluslararası Uzay İstasyonu’na uzanan seyahat süresince deneyimlemelerinin yanı sıra uzay araştırmalarında yeni bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. Bu harika bir başlangıç.

Astronotları güvenli bir şekilde uzay istasyonuna ve evlerine ulaştırmak için büyük heyecan ve mutluluk duyuyoruz” dedi. Wilmore ve Williams aynı zamanda bir Atlas V roketiyle fırlatılan ilk kişiler olarak şu anda uzay istasyonuna uzanan uçuşlarında mikro yerçekimini deneyimliyorlar. Astronotlar, Starliner’ı elle uçurmak da dahil olmak üzere bir dizi uçuş testi gerçekleştirecekler.

Starliner, iki mürettebat üyesinin yanı sıra yaklaşık 760 pound (345 kilogram) kargo taşıyor. Wilmore ve Williams UUİ’ye kenetlendikten sonra Dünya’ya dönmeden önce istasyonda yaklaşık bir hafta geçirecekler. Başarılı bir Mürettebatlı Uçuş Testinin ardından Boeing ve NASA, Starliner’ı UUİ’ye uzun süreli operasyonel görevler için sertifikalandırmak üzere çalışmaya devam edecek.” 

Geçtiğimiz ay Starliner için SpaceX CEO’su Elon Musk’ın açıklaması da ses getirmişti. Musk resmi X hesabından,Boeing bir astronot kapsülü geliştirmek için 4.2 milyar dolar, SpaceX ise sadece 2.6 milyar dolar aldı. Buna rağmen SpaceX kendi kapsülünü tam 4 yıl daha erken bitirdi. Dragon 2’nin mürettebat kapsülü tasarımının Dragon 1 ile neredeyse hiçbir ortak yönü olmadığını da unutmayın. Boeing’de çok fazla yeterli teknik bilgiye sahip olmayan yönetici var.” eleştirisinde bulunmuştu.

Boeing Starliner yanında bu da ilginizi çekebilir: Yerli otomobil tasarlayan firmadan geleceğin traktörü

İLGİLİ HABERLER