reklamı kapat

POPÜLER

Windows 11

Windows 11, Android telefonları başlat menüsüne getirecek

Windows 11 işletim sistemi için yeni bir altyapı geliştiriliyor. Bu altyapı sayesinde Android telefonlar başlat menüsüne gelecek.

Microsoft, “Telefon Bağlantısı” uygulaması için güncellemelere devam ediyor. Bu konuda ortaya çıkan son altyapı, Android telefonları direkt olarak başlat menüsüne entegre ediyor. Başlat menüsünün sağ tarafına eklenecek bölümden, bağlı Android telefondaki fotoğraflara ulaşılabilecek ya da çağrı ve mesaj erişimi sunulacak. Şu anda beta testleri yapılan bu özelliğin daha sonra iOS desteği kazanacağı da aktarılıyor. Yakında çıkacak bir Windows 11 güncellemesi ise Android telefonlara dosya ve aynı zamanda bağlantı aktarımını kolaylaştıracak. Bu yeni altyapı hakkında bir açıklama yapan Microsoft şunları aktardı: Windows 11’in paylaşım menüsünden bağlı Android telefonlara kolayca içerik aktarma altyapısını kullanıma alıyoruz. Bu özellik, Android’de Link to Windows uygulamasını ve bilgisayarınızda Phone Link’i kullanarak Android cihazınızı Windows bilgisayarınızla eşleştirmenizi gerektirir.” Şu an sadece Windows Insider’lara açılan özellik, seçilen dosyanın ya da bağlantının yerleşik Windows 11 paylaşma menüsünden bağlı Android telefona aktarılmasını kolaylaştırıyor. Açılan menüde bağlı Android telefon çıkıyor ve aktarım için telefonun üzerine basmak yeterli oluyor.

Bundan önce Windows 11 24H2 güncellemesiyle beraber Cortana, WordPad ve Tips’in kaldırılacak olması duyurulmuştu. Bu aslında uzun zamandır bilinen ancak Windows 11 24H2 sürümü için netlik kazanan durum, çok sayıda kullanıcı için büyük bir anlam ifade etmiyor çünkü Cortana, WordPad ve Tips artık hemen hemen kimsenin hayatında yer almıyor. Yakında herkese açılacak 24H2 sürümü elbette bazı yenilikler de getirecek. Örneğin JXR formatındaki görüntüleri duvar kağıdı olarak kullanmanıza olanak tanıyan HDR arka plan desteği onlardan birisi. Sürümdeki yeni Enerji Tasarrufu modu ise dizüstü bilgisayarlarda pil ömründen tasarruf etmek için sistem performansını düşürerek enerji tüketimini azaltacak. Yapay zeka destekli yeni Voice Clarity özelliği de 24H2’nin bir parçası olacak, Copilot için özel bir buton da sunulacaklar arasında bulunacak.

Windows 11 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER