reklamı kapat

POPÜLER

boeing

Boeing’den 227 kilogram yük taşıyabilen drone [Video]

Dünyanın en büyük uçak üreticisi Boeing, devasa boyuttaki drone’uyla geleceğe merhaba diyor. İnsansız elektrikli dikey kalkış ve iniş kargo hava aracı olarak lanse edilen drone, yaklaşık 227 kilogram ağırlığındaki yükü taşıyabiliyor. Şu anda prototoip aşamasında olan drone, Boeing mühendislerinin üç aylık çalışmasının eseri.

Şirketin Missouri’deki araştırma laboratuvarında geliştirilen drone, ilk uçuş testini başarılı bir şekilde tamamladı. Boeing baş teknoloji sorumlusu Greg Hyslop, geliştirdikleri drone hakkında açıklamada bulundu. Uçan kargo hava aracının stratejilerinde atılmış önemli bir adım olduğunu belirten Hyslop, hava taşımacılığını gerçekten değiştirme fırsatlarının olduğunu ifade etti ve bu yolculuğun önemli bir adımı olarak bu güne tekrardan bakacaklarını dile getirdi. Boeing araştırma ve teknolojiden sorumlu ismi David Neely şirket tarafından özel tasarlanmış pillerin tamamen elektrikli olduğunu söyledi. Amaçlarının menzili uzatmak olduğunu söyleyen Neely, menzilin uzamasının durumunda teslimat şeklinin değişebileceğini belirtti. Sekiz motor yardımıyla dikey uçuş imkanı sunan drone, 4,57 metre uzunluğunda ve 5,49 metre genişliğinde.

Boeing’den geleceğin hava taşımacılığına yeni bir bakış açısı

339 kilogram ağırlığındaki drone’un ne kadar bir pil ömrüne sahip olduğu ise henüz açıklanmadı. Biraz önce de belirttiğimiz gibi Boeing’in imzasını taşıyan drone prototip aşamasında olduğu için ne zaman kullanıma sunulacağı henüz bilinmiyor.