reklamı kapat

POPÜLER

Bu hafta gerçekleştirilecek Google I/O 2014’ten neler beklemeli?

Google’ın her yıl düzenlediği I/O geliştiriciler konferansı bu hafta San Francisco’da gerçekleştirilecek. 25-26 Haziran’da yakından takip edeceğimiz konferansta Google’ın bize ne gibi yeniliklerle tanıştıracağına ilişkin pek çok söylenti dolaşırken, bunların arasından en gerçekçi ve tutarlı olanları bir araya topladık.

android 5.0
Android 5.0
Çeşitli yazılım ve donanımların tanıtılacağı konferansta öncelikle Android 5.0’ı göreceğimize kesin gözüyle bakılıyor. Aslında yeni sürümün 5.0 mı, 4.5 mi olacağı çok kesin olmamakla birlikte, Google’ın geçmişteki adlandırma geleneğinden hareketle KitKat’tan Lollipop adlı sürüme geçilmesi bekleniyor. Bu yeni sürümle birlikte ne gibi yenilikler geleceği kesin olmasa da, 64-bit işlemci desteğine ek olarak pil ömrünü uzatan ve hızı artıran iyileştirmeler bekleniyor. Ayrıca arayüzdeki durum çubuğunun yenileneceği düşünülüyor.

android-wear
Giyilebilir Cihazlar
Tablet piyasasının gerilemeye, telefon piyasasının da doymaya başlamasıyla teknoloji firmalarının elindeki en büyük koz giyilebilir cihazlar haline gelmiş durumda, dolayısıyla I/O’da bu cihazların ön plana çıkmasını beklemek tuhaf kaçmaz. Google’ın Android Wear’i ayrıntılı bir şekilde tanıtması, Android tabanlı akıllı saatleri göstermeye başlaması bekleniyor. LG G Watch’un ve Samsung’un Android tabanlı ilk saatinin de bu cihazlar arasında olacağı düşünülüyor. Artık teknoloji severlerin radarından çıkmış gibi görünen Google Glass’a ilişkin açıklama gelip gelmeyeceği meçhul.

Google Fit
Apple’ın WWDC 2014’te HealthKit’i tanıtmasının ardından Google’ın nasıl bir hamleyle karşılık vereceği merak ediliyordu. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta Google Fit adlı bir platforma ilişkin söylentiler ortaya çıktı. Henüz ne olduğuna ilişkin net bir fikir bulunmamakla birlikte I/O’da Google Fit’e ilişkin daha ayrıntılı bilgi edineceğimizi umuyoruz.

android-tv
Ön planda olması beklenen bu tanıtımların yanı sıra, Google’ın kendi araç içi bilgi ve eğlence sistemi Auto Link’in, Apple TV ve Amazon Fire TV rakibi olmayı hedefleyen Android TV’nin ve yeni Nexus cihazlarının görücüye çıkması bekleniyor.

google-auto-link
Konferansta beklediklerimizi bulabilecek miyiz bilinmez, ancak Google’ın bize hoş sürprizler hazırladığını umuyoruz. Gelişmeleri her zamanki gibi LOG’dan takip edebilirsiniz.

Haberde kullanılan görseller temsilidir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Bu hafta gerçekleştirilecek Google I/O 2014’ten neler beklemeli?” için bir cevap

  1. cagatay dedi ki:

    64 bit desteği gelmeli, mümkünse 5.0 da gelsin sıkıldım 4.4.3 deki klasik androidden tabii su geçirmez bi nexus saatde fena olmazdı