reklamı kapat

POPÜLER

Bu oyunda sadece tek bir can hakkınız var

Normalde oyunlarda ölmek çok da büyük bir sorun olmaz. Ya otomatik kaydedilmiş bir yerden devam edersiniz ya da kaydettiğiniz kısımda doğarak daha iyi oynamaya çalışırsınız. Dark Souls gibi oyunlarda ise ölmek adeta bir hobi haline geliyor ve onlarca kez ölmeden oyunu bitirmek mümkün olmuyor. Geliştirilen bu oyun ise oyunlarda ölmeyi çok daha farklı bir boyuta taşıyor. 

Oyun oynarken “Şuradan atlasam ölür müyüm?” veya “El bombasının yanında dursam ne olur?” sözleri genelde karakterimiz adına söylediğimiz son sözler olabiliyor. Karakterimizin hemen doğacağını bildiğimiz için gerçek hayatta yapmaya cesaret edemeyeceğimiz hareketleri rahatlıkla yapıyoruz. Peki oyun karakterimizin bir kere öldüğünde bir daha doğamayacağını bilsek bu kadar rahat davranabilir miydik? Upsilon Circuit adı verilen oyun işte tam da bunu sorgulamamızı sağlıyor. 4 kişilik iki grubun bir arenada online olarak oynadığı yapımda oyuncular, sürekli olarak gelen yaratıkları alt etmeye çalışıyor. Karakter bir kere öldüğünde ise oyun tamamen sona eriyor ve baştan başlama şansı kalmıyor.

Yapımcıların “perma-permadeath” olarak adlandırdığı bu olay gerçekten de karakterimizin sonsuza kadar yok olmasına neden oluyor. Bir oyunda bundan daha gerçekçi bir deneyim sunmanın mümkün olmadığını ifade eden geliştirici, “Bu deneyimi daha ileri taşımak için oyuncuyu cidden gerçek hayatta öldürmek gerekir.” sözleriyle bu noktada ulaşabilecekleri en üst noktada olduklarına dikkat çekiyor. Şu anda erken geliştirme aşamasında olan ve yayınlandığında tamamen ücretsiz olacak olan yapımın ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor.