reklamı kapat

POPÜLER

Bu seferki yardım “mitolojiden”; UPS’in elektrik dönüşümüne Thor eşlik edecek

Los Angeles merkezli yeni bir girişim olarak elektrikli ağır ticari sınıfına dahil olan Thor, UPS’in elektrikli dönüşüm seferberliğine destek verecek son marka oldu.

Advertisement

Geçtiğimiz mayıs ayında, kargo teslimat araçlarındaki elektrik dönüşümü adına çok önemli bir adım atan UPS, Arrival ile gerçekleştirdiği anlaşmayı duyurdu. Tek seferde 240 kilometrenin üzerinde menzil kat edebilme yeteneğine sahip toplamda 35 adetlik araç filosunu Paris ve Londra’da hizmete sunacak olan şirketin bu alandaki ortaklık girişimlerine bir yenisi daha ekleniyor. Tesla’nın elektrikli kamyon sınıfında son ve iddialı rakiplerinden birisi olan Thor Thrucks ile yapılan bu anlaşmayla teslimat kısmındaki araçların ebatları hatırı sayılır oranda büyüyecek. İlk adımda tamamen elektrikli 6 adet büyük tip teslimat aracını birlikte geliştirecek olan ikili önümüzdeki süreçte filoyu genişletmenin de hesabını yapıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk planlamalar kısa menzil üzerine

Her iki cepheden de yapılan ortak resmi duyurunun içerisinde, asfalta indirilecek olan elektrikli kamyonlar için ilk teknik verilerin paylaşıldığını görüyoruz. Şimdilik şehir içerisinde kısa menzilli modellerle odaklanan UPS, tek seferde 160 kilometre ve 80 kilometre gibi rakamları ön plana çıkartıyor. Buradaki en temel sebep hiç şüphesiz araçların maliyet oranlarını aşağıda tutmak. Araçların bedelini 70.000 doların altında tutmak istediğini belirten UPS kaynakları, hizmete sunulmalarının ardından gelen geri dönüşlerin oranına göre sipariş adetlerini ve model özelliklerini de artırma yoluna gidebilir. Satın alınacak olan kamyonların iki adet konsept tasarım görseli de şu aşamada elimizde olan parçalar arasında. Halihazırda var olan teslimat kamyonlarını elektrikli olarak dönüştürme stratejisini de uygulamaya sokan marka, Mercedes-Daimler’in elektrikli kamyon serisinden ve 125 adetlik Tesla Semi siparişi vermiş durumda.